"кол" meaning in All languages combined

See кол on Wiktionary

Noun [Bulgarian]

IPA: [kɔɫ]
Rhymes: -ɔɫ Etymology: From Proto-Slavic *kolъ. Etymology templates: {{inh|bg|sla-pro|*kolъ}} Proto-Slavic *kolъ Head templates: {{bg-noun|кол|m}} кол • (kol) m Inflection templates: {{bg-ndecl|кол<ac>}} Forms: kol [romanization], no-table-tags [table-tags], кол [indefinite, singular], ко́лове [indefinite, plural], коло́ве [indefinite, plural], ко́лът [definite, singular, subjective], ко́ловете [definite, plural, subjective], коло́вете [definite, plural, subjective], ко́ла [definite, objective, singular], ко́ловете [definite, objective, plural], коло́вете [definite, objective, plural], - [count-form, singular], ко́ла [count-form, plural]
  1. stake, post, spike, picket Tags: masculine
    Sense id: en-кол-bg-noun-8l0ogz03 Categories (other): Bulgarian entries with incorrect language header, Pages with 12 entries, Pages with entries

Noun [Eastern Mari]

IPA: /kol/
Rhymes: -ol Etymology: From Proto-Mari *kol, from Proto-Uralic *kala. Cognate with Western Mari кол (kol). Etymology templates: {{inh|mhr|chm-pro|*kol}} Proto-Mari *kol, {{inh|mhr|urj-pro|*kala}} Proto-Uralic *kala, {{cog|mrj|кол}} Western Mari кол (kol) Head templates: {{head|mhr|noun||кол-влак||head=|sort=}} кол • (kol), {{mhr-noun}} кол • (kol) Inflection templates: {{mhr-decl-noun-npos|кол||ы|о|е}}, {{mhr-decl-noun-table|кол|кол-влак|колым|кол-влакым|колын|кол-влакын|коллан|кол-влаклан|колге|кол-влакге|колла|кол-влакла|колышто|кол-влакыште|колыш|кол-влакыш|колышко|кол-влакышке|колеш|кол-влакеш}} Forms: kol [romanization], no-table-tags [table-tags], кол [nominative, singular], кол-влак [nominative, plural], колым [accusative, singular], кол-влакым [accusative, plural], колын [genitive, singular], кол-влакын [genitive, plural], коллан [dative, singular], кол-влаклан [dative, plural], колге [comitative, singular], кол-влакге [comitative, plural], колла [comparative, singular], кол-влакла [comparative, plural], колышто [inessive, singular], кол-влакыште [inessive, plural], колыш [illative, short-form, singular], кол-влакыш [illative, plural, short-form], колышко [illative, long-form, singular], кол-влакышке [illative, long-form, plural], колеш [lative, singular], кол-влакеш [lative, plural], no-table-tags [table-tags], колем [first-person, singular], колна [first-person, plural], колет [second-person, singular], колда [plural, second-person], колжо [singular, third-person], колышт [plural, third-person]
  1. fish Derived forms: колызо (kolyzo) [noun], Кол (Kol) [proper-noun]

Noun [Kyrgyz]

IPA: /qol/
Etymology: From Proto-Turkic *kol. Cognate with Kazakh қол (qol, “arm”), Shor қол (“arm”), Tatar кул (qul, “hand, arm”), Uzbek qoʻl (“hand”), Turkish kol (“arm; handle”). Etymology templates: {{inh|ky|trk-pro|*kol}} Proto-Turkic *kol, {{cog|kk|қол||arm}} Kazakh қол (qol, “arm”), {{cog|cjs|қол||arm}} Shor қол (“arm”), {{cog|tt|кул||hand, arm}} Tatar кул (qul, “hand, arm”), {{cog|uz|qoʻl||hand}} Uzbek qoʻl (“hand”), {{cog|tr|kol||arm; handle}} Turkish kol (“arm; handle”) Head templates: {{ky-noun}} кол • (kol) (Arabic spelling قول) Inflection templates: {{ky-decl-noun}} Forms: kol [romanization], قول [Arabic], no-table-tags [table-tags], кол [nominative, singular], колум [first-person, nominative, singular], колуң [informal, nominative, second-person, singular], колуңуз [formal, nominative, second-person, singular], колу [error-unrecognized-form, nominative, singular], колубуз [error-unrecognized-form, nominative, singular], колуңар [error-unrecognized-form, nominative, singular], колуңуздар [error-unrecognized-form, nominative, singular], колдун [genitive, singular], колумдун [first-person, genitive, singular], колуңдун [genitive, informal, second-person, singular], колуңуздун [formal, genitive, second-person, singular], колунун [error-unrecognized-form, genitive, singular], колубуздун [error-unrecognized-form, genitive, singular], колуңардын [error-unrecognized-form, genitive, singular], колуңуздардын [error-unrecognized-form, genitive, singular], колго [dative, singular], колума [dative, first-person, singular], колуңа [dative, informal, second-person, singular], колуңузга [dative, formal, second-person, singular], колуна [dative, error-unrecognized-form, singular], колубузга [dative, error-unrecognized-form, singular], колуңарга [dative, error-unrecognized-form, singular], колуңуздарга [dative, error-unrecognized-form, singular], колду [accusative, singular], колумду [accusative, first-person, singular], колуңду [accusative, informal, second-person, singular], колуңузду [accusative, formal, second-person, singular], колуну [accusative, error-unrecognized-form, singular], колубузду [accusative, error-unrecognized-form, singular], колуңарды [accusative, error-unrecognized-form, singular], колуңуздарды [accusative, error-unrecognized-form, singular], колдо [locative, singular], колумда [first-person, locative, singular], колуңда [informal, locative, second-person, singular], колуңузда [formal, locative, second-person, singular], колунда [error-unrecognized-form, locative, singular], колубузда [error-unrecognized-form, locative, singular], колуңарда [error-unrecognized-form, locative, singular], колуңуздарда [error-unrecognized-form, locative, singular], колдон [ablative, singular], колумдан [ablative, first-person, singular], колуңдан [ablative, informal, second-person, singular], колуңуздан [ablative, formal, second-person, singular], колунан [ablative, error-unrecognized-form, singular], колубуздан [ablative, error-unrecognized-form, singular], колуңардан [ablative, error-unrecognized-form, singular], колуңуздардан [ablative, error-unrecognized-form, singular], колдор [nominative, plural], колдорум [first-person, nominative], колдоруң [informal, nominative, second-person], колдоруңуз [formal, nominative, second-person], колдору [error-unrecognized-form, nominative, plural], колдорубуз [error-unrecognized-form, nominative, plural], колдоруңар [error-unrecognized-form, nominative, plural], колдоруңуздар [error-unrecognized-form, nominative, plural], колдордун [genitive, plural], колдорумдун [first-person, genitive], колдоруңдун [genitive, informal, second-person], колдоруңуздун [formal, genitive, second-person], колдорунун [error-unrecognized-form, genitive, plural], колдорубуздун [error-unrecognized-form, genitive, plural], колдоруңардын [error-unrecognized-form, genitive, plural], колдоруңуздардын [error-unrecognized-form, genitive, plural], колдорго [dative, plural], колдорума [dative, first-person], колдоруңа [dative, informal, second-person], колдоруңузга [dative, formal, second-person], колдоруна [dative, error-unrecognized-form, plural], колдорубузга [dative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңарга [dative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңуздарга [dative, error-unrecognized-form, plural], колдорду [accusative, plural], колдорумду [accusative, first-person], колдоруңду [accusative, informal, second-person], колдоруңузду [accusative, formal, second-person], колдоруну [accusative, error-unrecognized-form, plural], колдорубузду [accusative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңарды [accusative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңуздарды [accusative, error-unrecognized-form, plural], колдордо [locative, plural], колдорумда [first-person, locative], колдоруңда [informal, locative, second-person], колдоруңузда [formal, locative, second-person], колдорунда [error-unrecognized-form, locative, plural], колдорубузда [error-unrecognized-form, locative, plural], колдоруңарда [error-unrecognized-form, locative, plural], колдоруңуздарда [error-unrecognized-form, locative, plural], колдордон [ablative, plural], колдорумдан [ablative, first-person], колдоруңдан [ablative, informal, second-person], колдоруңуздан [ablative, formal, second-person], колдорунан [ablative, error-unrecognized-form, plural], колдорубуздан [ablative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңардан [ablative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңуздардан [ablative, error-unrecognized-form, plural]
  1. hand, arm
    Sense id: en-кол-ky-noun-cVrHjNMa
  2. handwriting
    Sense id: en-кол-ky-noun-ZosiAkwX
  3. signature
    Sense id: en-кол-ky-noun-Gi~Cbcfq Categories (other): Kyrgyz entries with incorrect language header Disambiguation of Kyrgyz entries with incorrect language header: 5 22 69 5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: кол араа (kol araa), кол белги (kol belgi), кол жазма (kol jazma), кол жеткидей (kol jetkidey), кол кап (kol kap), кол мала (kol mala), кол менен (kol menen), кол өнөр (kol önör), колдуу (kolduu)
Etymology number: 1

Noun [Kyrgyz]

IPA: /qol/
Etymology: From a Mongolic source. Compare Middle Mongol [script needed] (qol), Classical Mongolian ᠭᠣᠤᠯ (ɣoul), Kalmyk һол (ğol), Mongolian гол (gol). Etymology templates: {{der|ky|xgn}} Mongolic, {{cog|xng||tr=qol}} Middle Mongol [script needed] (qol), {{cog|cmg|ᠭᠣᠤᠯ}} Classical Mongolian ᠭᠣᠤᠯ (ɣoul), {{cog|xal|һол}} Kalmyk һол (ğol), {{cog|mn|гол}} Mongolian гол (gol) Head templates: {{ky-noun}} кол • (kol) (Arabic spelling قول) Inflection templates: {{ky-decl-noun}} Forms: kol [romanization], قول [Arabic], no-table-tags [table-tags], кол [nominative, singular], колум [first-person, nominative, singular], колуң [informal, nominative, second-person, singular], колуңуз [formal, nominative, second-person, singular], колу [error-unrecognized-form, nominative, singular], колубуз [error-unrecognized-form, nominative, singular], колуңар [error-unrecognized-form, nominative, singular], колуңуздар [error-unrecognized-form, nominative, singular], колдун [genitive, singular], колумдун [first-person, genitive, singular], колуңдун [genitive, informal, second-person, singular], колуңуздун [formal, genitive, second-person, singular], колунун [error-unrecognized-form, genitive, singular], колубуздун [error-unrecognized-form, genitive, singular], колуңардын [error-unrecognized-form, genitive, singular], колуңуздардын [error-unrecognized-form, genitive, singular], колго [dative, singular], колума [dative, first-person, singular], колуңа [dative, informal, second-person, singular], колуңузга [dative, formal, second-person, singular], колуна [dative, error-unrecognized-form, singular], колубузга [dative, error-unrecognized-form, singular], колуңарга [dative, error-unrecognized-form, singular], колуңуздарга [dative, error-unrecognized-form, singular], колду [accusative, singular], колумду [accusative, first-person, singular], колуңду [accusative, informal, second-person, singular], колуңузду [accusative, formal, second-person, singular], колуну [accusative, error-unrecognized-form, singular], колубузду [accusative, error-unrecognized-form, singular], колуңарды [accusative, error-unrecognized-form, singular], колуңуздарды [accusative, error-unrecognized-form, singular], колдо [locative, singular], колумда [first-person, locative, singular], колуңда [informal, locative, second-person, singular], колуңузда [formal, locative, second-person, singular], колунда [error-unrecognized-form, locative, singular], колубузда [error-unrecognized-form, locative, singular], колуңарда [error-unrecognized-form, locative, singular], колуңуздарда [error-unrecognized-form, locative, singular], колдон [ablative, singular], колумдан [ablative, first-person, singular], колуңдан [ablative, informal, second-person, singular], колуңуздан [ablative, formal, second-person, singular], колунан [ablative, error-unrecognized-form, singular], колубуздан [ablative, error-unrecognized-form, singular], колуңардан [ablative, error-unrecognized-form, singular], колуңуздардан [ablative, error-unrecognized-form, singular], колдор [nominative, plural], колдорум [first-person, nominative], колдоруң [informal, nominative, second-person], колдоруңуз [formal, nominative, second-person], колдору [error-unrecognized-form, nominative, plural], колдорубуз [error-unrecognized-form, nominative, plural], колдоруңар [error-unrecognized-form, nominative, plural], колдоруңуздар [error-unrecognized-form, nominative, plural], колдордун [genitive, plural], колдорумдун [first-person, genitive], колдоруңдун [genitive, informal, second-person], колдоруңуздун [formal, genitive, second-person], колдорунун [error-unrecognized-form, genitive, plural], колдорубуздун [error-unrecognized-form, genitive, plural], колдоруңардын [error-unrecognized-form, genitive, plural], колдоруңуздардын [error-unrecognized-form, genitive, plural], колдорго [dative, plural], колдорума [dative, first-person], колдоруңа [dative, informal, second-person], колдоруңузга [dative, formal, second-person], колдоруна [dative, error-unrecognized-form, plural], колдорубузга [dative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңарга [dative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңуздарга [dative, error-unrecognized-form, plural], колдорду [accusative, plural], колдорумду [accusative, first-person], колдоруңду [accusative, informal, second-person], колдоруңузду [accusative, formal, second-person], колдоруну [accusative, error-unrecognized-form, plural], колдорубузду [accusative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңарды [accusative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңуздарды [accusative, error-unrecognized-form, plural], колдордо [locative, plural], колдорумда [first-person, locative], колдоруңда [informal, locative, second-person], колдоруңузда [formal, locative, second-person], колдорунда [error-unrecognized-form, locative, plural], колдорубузда [error-unrecognized-form, locative, plural], колдоруңарда [error-unrecognized-form, locative, plural], колдоруңуздарда [error-unrecognized-form, locative, plural], колдордон [ablative, plural], колдорумдан [ablative, first-person], колдоруңдан [ablative, informal, second-person], колдоруңуздан [ablative, formal, second-person], колдорунан [ablative, error-unrecognized-form, plural], колдорубуздан [ablative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңардан [ablative, error-unrecognized-form, plural], колдоруңуздардан [ablative, error-unrecognized-form, plural]
  1. river Synonyms: дарыя, өзөн Derived forms: Сарыкол (Sarıkol) (english: yellow river) [literally], Каракол (Karakol) (english: black river) [literally], Музкол (Muzkol) (english: icy river) [literally]
    Sense id: en-кол-ky-noun-X1qO2PE5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Macedonian]

IPA: [kɔɫ] Audio: LL-Q9296 (mkd)-Bjankuloski06-кол.wav
Etymology: Inherited from Proto-Slavic *kolъ. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|mk|sla-pro|*kolъ|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Slavic *kolъ, {{inh+|mk|sla-pro|*kolъ}} Inherited from Proto-Slavic *kolъ Head templates: {{mk-noun|m|колови|колче}} кол • (kol) m (plural колови, diminutive колче) Inflection templates: {{mk-decl-noun-m||колов|col=1|pov=1}}, {{mk-decl-noun-table-collective|accel-gender=m|col_pl=|col_pl2=|col_sg=колје|col_sg2=|count=кола|def_dist_pl=коловине|def_dist_sg=колон|def_prox_pl=коловиве|def_prox_sg=колов|def_unsp_pl=коловите|def_unsp_sg=колот|ind_pl=колови|ind_sg=кол|n=|voc_pl=колови|voc_sg=колу|voc_sg2=}} Forms: kol [romanization], колови [plural], колче [diminutive], no-table-tags [table-tags], кол [indefinite, singular], колови [indefinite, plural], колот [definite, singular, unspecified], коловите [definite, plural, unspecified], колов [definite, proximal, singular], коловиве [definite, plural, proximal], колон [definite, distal, singular], коловине [definite, distal, plural], колу [singular, vocative], колови [plural, vocative], - [count-form, singular], кола [count-form, plural], колје [collective], - [collective], колец [alternative]
  1. stake, post, spike, picket Tags: masculine Derived forms: исколчи (iskolči), колчи (kolči), околчи (okolči)

Noun [Nogai]

Forms: kol [romanization]
Etymology: From Proto-Turkic *kol. Etymology templates: {{inh|nog|trk-pro|*kol}} Proto-Turkic *kol Head templates: {{head|nog|nouns|head=|tr=}} кол • (kol), {{nog-noun}} кол • (kol)
  1. hand, arm
    Sense id: en-кол-nog-noun-cVrHjNMa Categories (other): Nogai entries with incorrect language header, Pages with 12 entries, Pages with entries

Noun [Northern Altai]

Forms: kol [romanization]
Etymology: From Proto-Turkic *kol. Cognate to Khakas хол (xol), Shor қол (qol), Tuvan хол (xol), Tofa ӄол (qol), Western Yugur qol, etc. Etymology templates: {{inh|atv|trk-pro|*kol}} Proto-Turkic *kol, {{cog|kjh|хол}} Khakas хол (xol), {{cog|cjs|қол|tr=qol}} Shor қол (qol), {{cog|tyv|хол}} Tuvan хол (xol), {{cog|kim|ӄол|tr=qol}} Tofa ӄол (qol), {{cog|ybe|qol}} Western Yugur qol Head templates: {{head|atv|noun|head=|tr=}} кол • (kol), {{atv-noun}} кол • (kol)
  1. arm, hand
    Sense id: en-кол-atv-noun-xQ880DNY Categories (other): Northern Altai entries with incorrect language header, Pages with 12 entries, Pages with entries

Noun [Northern Mansi]

IPA: [kol]
Etymology: From Proto-Uralic *külä (“dwelling”). Related to Finnish kylä (“village”). Etymology templates: {{inh|mns-nor|urj-pro|*külä||dwelling}} Proto-Uralic *külä (“dwelling”), {{cog|fi|kylä||village}} Finnish kylä (“village”) Head templates: {{head|mns-nor|noun}} кол (kol), {{tlb|mns-nor|Sosva|Upper Lozva}} (Sosva, Upper Lozva) Forms: kol [romanization], no-table-tags [table-tags], кол [nominative, singular], колыг [dual, nominative], колыт [nominative, plural], колт [locative, singular], колыгт [dual, locative], колытт [locative, plural], колн [lative, singular], колыгн [dual, lative], колытн [lative, plural], колныл [ablative, singular], колыгныл [ablative, dual], колытныл [ablative, plural], колыл [instrumental, singular], колыгныл [dual, instrumental], колытыл [instrumental, plural], колыг [singular, translative], ―― [dual, translative], ―― [plural, translative], no-table-tags [table-tags], колум [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колагум [error-unrecognized-form, possessed-two], коланум [error-unrecognized-form, possessed-many], колын [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колагын [error-unrecognized-form, possessed-two], колан [error-unrecognized-form, possessed-many], колэ [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колаге [error-unrecognized-form, possessed-two], коланэ [error-unrecognized-form, possessed-many], колме̄н [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колагаме̄н [error-unrecognized-form, possessed-two], коланаме̄н [error-unrecognized-form, possessed-many], колы̄н [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колагы̄н [error-unrecognized-form, possessed-two], коланы̄н [error-unrecognized-form, possessed-many], колэ̄ [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колаге̄н [error-unrecognized-form, possessed-two], коланэ̄н [error-unrecognized-form, possessed-many], колув [first-person, plural, possessed-single, possessive], колагув [first-person, plural, possessed-two], коланув [first-person, plural, possessed-many], коланыл [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колага̄ныл [error-unrecognized-form, possessed-two], кола̄ныл [error-unrecognized-form, possessed-many], no-table-tags [table-tags], кол [nominative, singular], колый [dual, nominative], колыт [nominative, plural], колт [locative, singular], колыййт [dual, locative], колытт [locative, plural], колн [lative, singular], колыййн [dual, lative], колытн [lative, plural], колныл [ablative, singular], колыййныл [ablative, dual], колытныл [ablative, plural], колыл [instrumental, singular], колыййныл [dual, instrumental], колытыл [instrumental, plural], колый [singular, translative], ―― [dual, translative], ―― [plural, translative], no-table-tags [table-tags], колум [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колайум [error-unrecognized-form, possessed-two], коланум [error-unrecognized-form, possessed-many], колын [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колайын [error-unrecognized-form, possessed-two], колан [error-unrecognized-form, possessed-many], колэ [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колайе [error-unrecognized-form, possessed-two], коланэ [error-unrecognized-form, possessed-many], колме̄н [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колайаме̄н [error-unrecognized-form, possessed-two], коланаме̄н [error-unrecognized-form, possessed-many], колы̄н [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колагы̄н [error-unrecognized-form, possessed-two], коланы̄н [error-unrecognized-form, possessed-many], колэ̄ [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колайе̄н [error-unrecognized-form, possessed-two], коланэ̄н [error-unrecognized-form, possessed-many], колув [first-person, plural, possessed-single, possessive], колайув [first-person, plural, possessed-two], коланув [first-person, plural, possessed-many], колайы̄н [error-unrecognized-form, possessed-two], коланыл [error-unrecognized-form, possessed-single, possessive], колайа̄ныл [error-unrecognized-form, possessed-two], кола̄ныл [error-unrecognized-form, possessed-many]
  1. house

Noun [Russian]

IPA: [koɫ] Audio: LL-Q7737 (rus)-Tatiana Kerbush-кол.wav
Rhymes: -ol Etymology: Inherited from Proto-Slavic *kolъ. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|ru|sla-pro|*kolъ|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Slavic *kolъ, {{inh+|ru|sla-pro|*kolъ}} Inherited from Proto-Slavic *kolъ Head templates: {{ru-noun+|d||-ья|loc=на +}} кол • (kol) m inan (genitive кола́, nominative plural ко́лья, genitive plural ко́льев) Forms: kol [romanization], кола́ [genitive], ко́лья [nominative, plural], ко́льев [genitive, plural], no-table-tags [table-tags], ко́л [nominative, singular], ко́лья [irregular, nominative, plural], кола́ [genitive, singular], ко́льев [genitive, irregular, plural], колу́ [dative, singular], ко́льям [dative, irregular, plural], ко́л [accusative, singular], ко́лья [accusative, irregular, plural], коло́м [instrumental, singular], ко́льями [instrumental, irregular, plural], коле́ [prepositional, singular], ко́льях [irregular, plural, prepositional], на колу́ [locative, singular]
  1. stake, spicket, pale Tags: inanimate, masculine Related terms: коло́ть (kolótʹ), ко́лышек (kólyšek)
    Sense id: en-кол-ru-noun-mHeaTpl3 Categories (other): Schools Disambiguation of Schools: 29 32 31 8
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Russian]

IPA: [koɫ] Audio: LL-Q7737 (rus)-Tatiana Kerbush-кол.wav
Rhymes: -ol Etymology: Inherited from Proto-Slavic *kolъ. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|ru|sla-pro|*kolъ|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Slavic *kolъ, {{inh+|ru|sla-pro|*kolъ}} Inherited from Proto-Slavic *kolъ Head templates: {{ru-noun+|b}} кол • (kol) m inan (genitive кола́, nominative plural колы́, genitive plural коло́в) Forms: kol [romanization], кола́ [genitive], колы́ [nominative, plural], коло́в [genitive, plural], no-table-tags [table-tags], ко́л [nominative, singular], колы́ [nominative, plural], кола́ [genitive, singular], коло́в [genitive, plural], колу́ [dative, singular], кола́м [dative, plural], ко́л [accusative, singular], колы́ [accusative, plural], коло́м [instrumental, singular], кола́ми [instrumental, plural], коле́ [prepositional, singular], кола́х [plural, prepositional]
  1. one (on a 5-point scale), F (worst possible mark/grade in school) Tags: inanimate, masculine Synonyms: едини́ца, балл, оди́н
    Sense id: en-кол-ru-noun-Brqg4zDr Categories (other): Schools Disambiguation of Schools: 29 32 31 8
  2. (slang) Kelly's eye, one in the lotto game Tags: inanimate, masculine, slang
    Sense id: en-кол-ru-noun-ORQiXBxa Categories (other): Bingo, Pages with 12 entries, Pages with entries, Russian entries with incorrect language header, Russian links with redundant alt parameters, Russian links with redundant wikilinks, Russian nouns ending in a consonant with plural -ья, Russian nouns with accent pattern b, Russian nouns with accent pattern d, Russian nouns with irregular dative plural, Russian nouns with irregular genitive plural, Russian nouns with irregular instrumental plural, Russian nouns with irregular nominative plural, Russian nouns with irregular prepositional plural, Russian nouns with locative singular, One, Schools Disambiguation of Pages with 12 entries: 2 6 3 2 19 17 51 2 Disambiguation of Pages with entries: 1 3 1 1 20 18 55 1 Disambiguation of Russian entries with incorrect language header: 22 19 56 3 Disambiguation of Russian links with redundant alt parameters: 26 19 55 Disambiguation of Russian links with redundant wikilinks: 24 20 56 Disambiguation of Russian nouns ending in a consonant with plural -ья: 22 22 56 Disambiguation of Russian nouns with accent pattern b: 30 23 47 Disambiguation of Russian nouns with accent pattern d: 30 23 47 Disambiguation of Russian nouns with irregular dative plural: 28 23 49 Disambiguation of Russian nouns with irregular genitive plural: 28 23 50 Disambiguation of Russian nouns with irregular instrumental plural: 28 23 50 Disambiguation of Russian nouns with irregular nominative plural: 28 23 49 Disambiguation of Russian nouns with irregular prepositional plural: 28 23 49 Disambiguation of Russian nouns with locative singular: 29 23 48 Disambiguation of One: 7 36 55 1 Disambiguation of Schools: 29 32 31 8
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Russian]

IPA: [koɫ] Audio: LL-Q7737 (rus)-Tatiana Kerbush-кол.wav Forms: kol [romanization]
Rhymes: -ol Head templates: {{head|ru|noun form|g=f-in-p}} кол • (kol) f inan pl
  1. genitive plural of ко́ла (kóla) Tags: feminine, form-of, genitive, inanimate, plural Form of: ко́ла (extra: kóla)
    Sense id: en-кол-ru-noun-0XAFzZ1p
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Southern Altai]

Etymology: From Proto-Turkic *kol. Etymology templates: {{inh|alt|trk-pro|*kol}} Proto-Turkic *kol Head templates: {{head|alt|noun|head=|tr=}} кол • (kol), {{alt-noun}} кол • (kol) Inflection templates: {{alt-ndecl-c|о|л}}, {{alt-ndecl-base|кол|колдор|колдыҥ|колдордыҥ|колго|колдорго|колды|колдорды|колдо|колдордо|колдоҥ|колдордоҥ}} Forms: kol [romanization], no-table-tags [table-tags], кол [absolute, singular], колдор [absolute, plural], колдыҥ [definite, genitive, singular], колдордыҥ [definite, genitive, plural], колго [dative, singular], колдорго [dative, plural], колды [accusative, definite, singular], колдорды [accusative, definite, plural], колдо [locative, singular], колдордо [locative, plural], колдоҥ [ablative, singular], колдордоҥ [ablative, plural]
  1. hand, arm
    Sense id: en-кол-alt-noun-cVrHjNMa Categories (other): Pages with 12 entries, Pages with entries, Southern Altai entries with incorrect language header

Noun [Tatar]

Forms: qol [romanization], qol [alternative]
Etymology: From Proto-Turkic *kul. Compare to Turkish kul. Etymology templates: {{inh|tt|trk-pro|*kul}} Proto-Turkic *kul, {{cog|tr|kul}} Turkish kul Head templates: {{head|tt|noun}} кол • (qol)
  1. slave
    Sense id: en-кол-tt-noun-GDk2sBDG Categories (other): Pages with 12 entries, Pages with entries, Tatar entries with incorrect language header

Adjective [Tuvan]

IPA: /qɔɫ/ Forms: kol [romanization]
Etymology: From Mongolic. Cognate with Mongolian гол (gol, “main”). Etymology templates: {{der|tyv|xgn}} Mongolic, {{cog|mn|гол||main}} Mongolian гол (gol, “main”) Head templates: {{head|tyv|adjective|head=|tr=}} кол • (kol), {{tyv-adj}} кол • (kol)
  1. main, chief, principal
    Sense id: en-кол-tyv-adj-Zi~XN~Cu Categories (other): Pages with 12 entries, Pages with entries, Tuvan entries with incorrect language header

Noun [Western Mari]

IPA: /ˈkol/
Rhymes: -ol Etymology: From Proto-Mari *kol, from Proto-Uralic *kala. Cognates include Eastern Mari кол (kol). Etymology templates: {{inh|mrj|chm-pro|*kol}} Proto-Mari *kol, {{inh|mrj|urj-pro|*kala}} Proto-Uralic *kala, {{cog|mhr|кол}} Eastern Mari кол (kol) Head templates: {{head|mrj|noun}} кол • (kol) Inflection templates: {{mrj-decl-noun-npos|кол||ы|ы|е|а}}, {{mrj-decl-noun-table|кол|колвлӓ|колым|колвлӓм|колын|колвлӓн|коллан|колвлӓге|колге|колвлӓлӓн|колла|колвлӓлӓ|колышты|колвлӓштӹ|колыш|колвлӓш|колышкы|колвлӓшкӹ|колеш|колвлӓэш}} Forms: kol [romanization], no-table-tags [table-tags], кол [nominative, singular], колвлӓ [nominative, plural], колым [accusative, singular], колвлӓм [accusative, plural], колын [genitive, singular], колвлӓн [genitive, plural], коллан [dative, singular], колвлӓге [dative, plural], колге [comitative, singular], колвлӓлӓн [comitative, plural], колла [comparative, singular], колвлӓлӓ [comparative, plural], колышты [inessive, singular], колвлӓштӹ [inessive, plural], колыш [illative, short-form, singular], колвлӓш [illative, plural, short-form], колышкы [illative, long-form, singular], колвлӓшкӹ [illative, long-form, plural], колеш [lative, singular], колвлӓэш [lative, plural]
  1. fish Derived forms: нужгол (nužgol) [noun]
    Sense id: en-кол-mrj-noun-tHSpmicF Categories (other): Pages with 12 entries, Pages with entries, Western Mari entries with incorrect language header

Inflected forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bg",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Slavic *kolъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "bg-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лове",
      "roman": "kólove",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́ве",
      "roman": "kolóve",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лът",
      "roman": "kólǎt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "subjective"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́ловете",
      "roman": "kólovete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "subjective"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́вете",
      "roman": "kolóvete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "subjective"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́ла",
      "roman": "kóla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "objective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́ловете",
      "roman": "kólovete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "objective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́вете",
      "roman": "kolóvete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "objective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "count-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́ла",
      "roman": "kóla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "count-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "2": "m"
      },
      "expansion": "кол • (kol) m",
      "name": "bg-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "кол<ac>"
      },
      "name": "bg-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Bulgarian",
  "lang_code": "bg",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Bulgarian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "stake, post, spike, picket"
      ],
      "id": "en-кол-bg-noun-8l0ogz03",
      "links": [
        [
          "stake",
          "stake"
        ],
        [
          "post",
          "post"
        ],
        [
          "spike",
          "spike"
        ],
        [
          "picket",
          "picket"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[kɔɫ]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔɫ"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "chm-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Mari *kol",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kala"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kala",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mrj",
        "2": "кол"
      },
      "expansion": "Western Mari кол (kol)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mari *kol, from Proto-Uralic *kala. Cognate with Western Mari кол (kol).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mhr-decl-noun-npos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влак",
      "roman": "kol-vlak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колым",
      "roman": "kolym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакым",
      "roman": "kol-vlakym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колын",
      "roman": "kolyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакын",
      "roman": "kol-vlakyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коллан",
      "roman": "kollan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влаклан",
      "roman": "kol-vlaklan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колге",
      "roman": "kolge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакге",
      "roman": "kol-vlakge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колла",
      "roman": "kolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакла",
      "roman": "kol-vlakla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колышто",
      "roman": "kolyšto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакыште",
      "roman": "kol-vlakyšte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыш",
      "roman": "kolyš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакыш",
      "roman": "kol-vlakyš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "колышко",
      "roman": "kolyško",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "long-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакышке",
      "roman": "kol-vlakyške",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "long-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колеш",
      "roman": "koĺeš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакеш",
      "roman": "kol-vlakeš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mhr-pos-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "колем",
      "roman": "koĺem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колна",
      "roman": "kolna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колет",
      "roman": "koĺet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колда",
      "roman": "kolda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колжо",
      "roman": "kolžo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колышт",
      "roman": "kolyšt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "кол-влак",
        "5": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "mhr-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "кол"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "2": "",
        "3": "ы",
        "4": "о",
        "5": "е"
      },
      "name": "mhr-decl-noun-npos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "10": "кол-влакге",
        "11": "колла",
        "12": "кол-влакла",
        "13": "колышто",
        "14": "кол-влакыште",
        "15": "колыш",
        "16": "кол-влакыш",
        "17": "колышко",
        "18": "кол-влакышке",
        "19": "колеш",
        "2": "кол-влак",
        "20": "кол-влакеш",
        "3": "колым",
        "4": "кол-влакым",
        "5": "колын",
        "6": "кол-влакын",
        "7": "коллан",
        "8": "кол-влаклан",
        "9": "колге"
      },
      "name": "mhr-decl-noun-table"
    }
  ],
  "lang": "Eastern Mari",
  "lang_code": "mhr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Mari entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Mari links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Mari links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Mari terms with collocations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "mhr",
          "name": "Vertebrates",
          "orig": "mhr:Vertebrates",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "roman": "kolyzo",
          "tags": [
            "noun"
          ],
          "word": "колызо"
        },
        {
          "roman": "Kol",
          "tags": [
            "proper-noun"
          ],
          "word": "Кол"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "fisherman",
          "roman": "kol kučyšo",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "кол кучышо",
          "translation": "fisherman",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "fish soup",
          "roman": "kol šür",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "кол шӱр",
          "translation": "fish soup",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fish"
      ],
      "id": "en-кол-mhr-noun-tHSpmicF",
      "links": [
        [
          "fish",
          "fish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/kol/"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    },
    {
      "homophone": "Кол (Kol)"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "roman": "kol araa",
      "word": "кол араа"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "roman": "kol belgi",
      "word": "кол белги"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "roman": "kol jazma",
      "word": "кол жазма"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "roman": "kol jetkidey",
      "word": "кол жеткидей"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "roman": "kol kap",
      "word": "кол кап"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "roman": "kol mala",
      "word": "кол мала"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "roman": "kol menen",
      "word": "кол менен"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "roman": "kol önör",
      "word": "кол өнөр"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "roman": "kolduu",
      "word": "колдуу"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ky",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kol",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "қол",
        "3": "",
        "4": "arm"
      },
      "expansion": "Kazakh қол (qol, “arm”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cjs",
        "2": "қол",
        "3": "",
        "4": "arm"
      },
      "expansion": "Shor қол (“arm”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tt",
        "2": "кул",
        "3": "",
        "4": "hand, arm"
      },
      "expansion": "Tatar кул (qul, “hand, arm”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "qoʻl",
        "3": "",
        "4": "hand"
      },
      "expansion": "Uzbek qoʻl (“hand”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "kol",
        "3": "",
        "4": "arm; handle"
      },
      "expansion": "Turkish kol (“arm; handle”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kol. Cognate with Kazakh қол (qol, “arm”), Shor қол (“arm”), Tatar кул (qul, “hand, arm”), Uzbek qoʻl (“hand”), Turkish kol (“arm; handle”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "قول",
      "tags": [
        "Arabic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ky-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колум",
      "roman": "kolum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуң",
      "roman": "koluŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуз",
      "roman": "koluŋuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колу",
      "roman": "kolu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуз",
      "roman": "kolubuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңар",
      "roman": "koluŋar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздар",
      "roman": "koluŋuzdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдун",
      "roman": "koldun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумдун",
      "roman": "kolumdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңдун",
      "roman": "koluŋdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздун",
      "roman": "koluŋuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунун",
      "roman": "kolunun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуздун",
      "roman": "kolubuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңардын",
      "roman": "koluŋardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздардын",
      "roman": "koluŋuzdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колго",
      "roman": "kolgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колума",
      "roman": "koluma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңа",
      "roman": "koluŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузга",
      "roman": "koluŋuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуна",
      "roman": "koluna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузга",
      "roman": "kolubuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарга",
      "roman": "koluŋarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарга",
      "roman": "koluŋuzdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колду",
      "roman": "koldu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумду",
      "roman": "kolumdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңду",
      "roman": "koluŋdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузду",
      "roman": "koluŋuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуну",
      "roman": "kolunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузду",
      "roman": "kolubuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарды",
      "roman": "koluŋardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарды",
      "roman": "koluŋuzdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдо",
      "roman": "koldo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумда",
      "roman": "kolumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңда",
      "roman": "koluŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузда",
      "roman": "koluŋuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунда",
      "roman": "kolunda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузда",
      "roman": "kolubuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарда",
      "roman": "koluŋarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарда",
      "roman": "koluŋuzdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдон",
      "roman": "koldon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумдан",
      "roman": "kolumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңдан",
      "roman": "koluŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздан",
      "roman": "koluŋuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунан",
      "roman": "kolunan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуздан",
      "roman": "kolubuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңардан",
      "roman": "koluŋardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздардан",
      "roman": "koluŋuzdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдор",
      "roman": "koldor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорум",
      "roman": "koldorum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруң",
      "roman": "koldoruŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуз",
      "roman": "koldoruŋuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдору",
      "roman": "koldoru",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуз",
      "roman": "koldorubuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңар",
      "roman": "koldoruŋar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздар",
      "roman": "koldoruŋuzdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордун",
      "roman": "koldordun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумдун",
      "roman": "koldorumdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңдун",
      "roman": "koldoruŋdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздун",
      "roman": "koldoruŋuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунун",
      "roman": "koldorunun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуздун",
      "roman": "koldorubuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңардын",
      "roman": "koldoruŋardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздардын",
      "roman": "koldoruŋuzdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорго",
      "roman": "koldorgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорума",
      "roman": "koldoruma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңа",
      "roman": "koldoruŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузга",
      "roman": "koldoruŋuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруна",
      "roman": "koldoruna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузга",
      "roman": "koldorubuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарга",
      "roman": "koldoruŋarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарга",
      "roman": "koldoruŋuzdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорду",
      "roman": "koldordu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумду",
      "roman": "koldorumdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңду",
      "roman": "koldoruŋdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузду",
      "roman": "koldoruŋuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруну",
      "roman": "koldorunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузду",
      "roman": "koldorubuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарды",
      "roman": "koldoruŋardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарды",
      "roman": "koldoruŋuzdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордо",
      "roman": "koldordo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумда",
      "roman": "koldorumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңда",
      "roman": "koldoruŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузда",
      "roman": "koldoruŋuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунда",
      "roman": "koldorunda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузда",
      "roman": "koldorubuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарда",
      "roman": "koldoruŋarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарда",
      "roman": "koldoruŋuzdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордон",
      "roman": "koldordon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумдан",
      "roman": "koldorumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңдан",
      "roman": "koldoruŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздан",
      "roman": "koldoruŋuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунан",
      "roman": "koldorunan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуздан",
      "roman": "koldorubuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңардан",
      "roman": "koldoruŋardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздардан",
      "roman": "koldoruŋuzdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol) (Arabic spelling قول)",
      "name": "ky-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ky-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kyrgyz",
  "lang_code": "ky",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              12,
              15
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              12,
              15
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              15,
              18
            ]
          ],
          "english": "Right and left arm.",
          "roman": "Oŋ jana sol kol.",
          "text": "Оң жана сол кол.",
          "translation": "Right and left arm.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hand, arm"
      ],
      "id": "en-кол-ky-noun-cVrHjNMa",
      "links": [
        [
          "hand",
          "hand"
        ],
        [
          "arm",
          "arm"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              4,
              15
            ]
          ],
          "english": "His handwriting is bad, I could not read.",
          "roman": "Kolu jaman eken, okuy albay koydum.",
          "text": "Колу жаман экен, окуй албай койдум.",
          "translation": "His handwriting is bad, I could not read.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "handwriting"
      ],
      "id": "en-кол-ky-noun-ZosiAkwX",
      "links": [
        [
          "handwriting",
          "handwriting"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "5 22 69 5",
          "kind": "other",
          "name": "Kyrgyz entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              10,
              19
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              10,
              19
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              7,
              11
            ]
          ],
          "english": "Please sign here.",
          "roman": "Bul jerde koluŋuzdu koyuŋuz.",
          "text": "Бул жерде колуңузду коюңуз.",
          "translation": "Please sign here.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "signature"
      ],
      "id": "en-кол-ky-noun-Gi~Cbcfq",
      "links": [
        [
          "signature",
          "signature"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qol/"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ky",
        "2": "xgn"
      },
      "expansion": "Mongolic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xng",
        "2": "",
        "tr": "qol"
      },
      "expansion": "Middle Mongol [script needed] (qol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cmg",
        "2": "ᠭᠣᠤᠯ"
      },
      "expansion": "Classical Mongolian ᠭᠣᠤᠯ (ɣoul)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "һол"
      },
      "expansion": "Kalmyk һол (ğol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "гол"
      },
      "expansion": "Mongolian гол (gol)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From a Mongolic source. Compare Middle Mongol [script needed] (qol), Classical Mongolian ᠭᠣᠤᠯ (ɣoul), Kalmyk һол (ğol), Mongolian гол (gol).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "قول",
      "tags": [
        "Arabic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ky-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колум",
      "roman": "kolum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуң",
      "roman": "koluŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуз",
      "roman": "koluŋuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колу",
      "roman": "kolu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуз",
      "roman": "kolubuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңар",
      "roman": "koluŋar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздар",
      "roman": "koluŋuzdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдун",
      "roman": "koldun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумдун",
      "roman": "kolumdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңдун",
      "roman": "koluŋdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздун",
      "roman": "koluŋuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунун",
      "roman": "kolunun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуздун",
      "roman": "kolubuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңардын",
      "roman": "koluŋardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздардын",
      "roman": "koluŋuzdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колго",
      "roman": "kolgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колума",
      "roman": "koluma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңа",
      "roman": "koluŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузга",
      "roman": "koluŋuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуна",
      "roman": "koluna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузга",
      "roman": "kolubuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарга",
      "roman": "koluŋarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарга",
      "roman": "koluŋuzdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колду",
      "roman": "koldu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумду",
      "roman": "kolumdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңду",
      "roman": "koluŋdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузду",
      "roman": "koluŋuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуну",
      "roman": "kolunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузду",
      "roman": "kolubuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарды",
      "roman": "koluŋardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарды",
      "roman": "koluŋuzdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдо",
      "roman": "koldo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумда",
      "roman": "kolumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңда",
      "roman": "koluŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузда",
      "roman": "koluŋuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунда",
      "roman": "kolunda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузда",
      "roman": "kolubuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарда",
      "roman": "koluŋarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарда",
      "roman": "koluŋuzdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдон",
      "roman": "koldon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумдан",
      "roman": "kolumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңдан",
      "roman": "koluŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздан",
      "roman": "koluŋuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунан",
      "roman": "kolunan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуздан",
      "roman": "kolubuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңардан",
      "roman": "koluŋardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздардан",
      "roman": "koluŋuzdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдор",
      "roman": "koldor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорум",
      "roman": "koldorum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруң",
      "roman": "koldoruŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуз",
      "roman": "koldoruŋuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдору",
      "roman": "koldoru",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуз",
      "roman": "koldorubuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңар",
      "roman": "koldoruŋar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздар",
      "roman": "koldoruŋuzdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордун",
      "roman": "koldordun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумдун",
      "roman": "koldorumdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңдун",
      "roman": "koldoruŋdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздун",
      "roman": "koldoruŋuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунун",
      "roman": "koldorunun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуздун",
      "roman": "koldorubuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңардын",
      "roman": "koldoruŋardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздардын",
      "roman": "koldoruŋuzdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорго",
      "roman": "koldorgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорума",
      "roman": "koldoruma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңа",
      "roman": "koldoruŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузга",
      "roman": "koldoruŋuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруна",
      "roman": "koldoruna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузга",
      "roman": "koldorubuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарга",
      "roman": "koldoruŋarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарга",
      "roman": "koldoruŋuzdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорду",
      "roman": "koldordu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумду",
      "roman": "koldorumdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңду",
      "roman": "koldoruŋdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузду",
      "roman": "koldoruŋuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруну",
      "roman": "koldorunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузду",
      "roman": "koldorubuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарды",
      "roman": "koldoruŋardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарды",
      "roman": "koldoruŋuzdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордо",
      "roman": "koldordo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумда",
      "roman": "koldorumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңда",
      "roman": "koldoruŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузда",
      "roman": "koldoruŋuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунда",
      "roman": "koldorunda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузда",
      "roman": "koldorubuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарда",
      "roman": "koldoruŋarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарда",
      "roman": "koldoruŋuzdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордон",
      "roman": "koldordon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумдан",
      "roman": "koldorumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңдан",
      "roman": "koldoruŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздан",
      "roman": "koldoruŋuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунан",
      "roman": "koldorunan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуздан",
      "roman": "koldorubuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңардан",
      "roman": "koldoruŋardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздардан",
      "roman": "koldoruŋuzdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol) (Arabic spelling قول)",
      "name": "ky-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ky-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kyrgyz",
  "lang_code": "ky",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "english": "yellow river",
          "roman": "Sarıkol",
          "tags": [
            "literally"
          ],
          "translation": "yellow river",
          "word": "Сарыкол"
        },
        {
          "english": "black river",
          "roman": "Karakol",
          "tags": [
            "literally"
          ],
          "translation": "black river",
          "word": "Каракол"
        },
        {
          "english": "icy river",
          "roman": "Muzkol",
          "tags": [
            "literally"
          ],
          "translation": "icy river",
          "word": "Музкол"
        }
      ],
      "glosses": [
        "river"
      ],
      "id": "en-кол-ky-noun-X1qO2PE5",
      "links": [
        [
          "river",
          "river"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "дарыя"
        },
        {
          "word": "өзөн"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qol/"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mk",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mk",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "колови",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колче",
      "tags": [
        "diminutive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mk-decl-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колови",
      "roman": "kolovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колот",
      "roman": "kolot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "коловите",
      "roman": "kolovite",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "колов",
      "roman": "kolov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "proximal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "коловиве",
      "roman": "kolovive",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "колон",
      "roman": "kolon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "коловине",
      "roman": "kolovine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колу",
      "roman": "kolu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "колови",
      "roman": "kolovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "count-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кола",
      "roman": "kola",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "count-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колје",
      "roman": "kolje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "collective"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "collective"
      ]
    },
    {
      "form": "колец",
      "roman": "kolec",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "колови",
        "3": "колче"
      },
      "expansion": "кол • (kol) m (plural колови, diminutive колче)",
      "name": "mk-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "колов",
        "col": "1",
        "pov": "1"
      },
      "name": "mk-decl-noun-m"
    },
    {
      "args": {
        "accel-gender": "m",
        "col_pl": "",
        "col_pl2": "",
        "col_sg": "колје",
        "col_sg2": "",
        "count": "кола",
        "def_dist_pl": "коловине",
        "def_dist_sg": "колон",
        "def_prox_pl": "коловиве",
        "def_prox_sg": "колов",
        "def_unsp_pl": "коловите",
        "def_unsp_sg": "колот",
        "ind_pl": "колови",
        "ind_sg": "кол",
        "n": "",
        "voc_pl": "колови",
        "voc_sg": "колу",
        "voc_sg2": ""
      },
      "name": "mk-decl-noun-table-collective"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Macedonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Macedonian masculine nouns with plurals in -ови",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "roman": "iskolči",
          "word": "исколчи"
        },
        {
          "roman": "kolči",
          "word": "колчи"
        },
        {
          "roman": "okolči",
          "word": "околчи"
        }
      ],
      "glosses": [
        "stake, post, spike, picket"
      ],
      "id": "en-кол-mk-noun-8l0ogz03",
      "links": [
        [
          "stake",
          "stake"
        ],
        [
          "post",
          "post"
        ],
        [
          "spike",
          "spike"
        ],
        [
          "picket",
          "picket"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[kɔɫ]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9296 (mkd)-Bjankuloski06-кол.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/4f/LL-Q9296_%28mkd%29-Bjankuloski06-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q9296_%28mkd%29-Bjankuloski06-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/4f/LL-Q9296_%28mkd%29-Bjankuloski06-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q9296_%28mkd%29-Bjankuloski06-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nog",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kol",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kol.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nog",
        "2": "nouns",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "nog-noun"
    }
  ],
  "lang": "Nogai",
  "lang_code": "nog",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nogai entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hand, arm"
      ],
      "id": "en-кол-nog-noun-cVrHjNMa",
      "links": [
        [
          "hand",
          "hand"
        ],
        [
          "arm",
          "arm"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "atv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kol",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kjh",
        "2": "хол"
      },
      "expansion": "Khakas хол (xol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cjs",
        "2": "қол",
        "tr": "qol"
      },
      "expansion": "Shor қол (qol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "хол"
      },
      "expansion": "Tuvan хол (xol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kim",
        "2": "ӄол",
        "tr": "qol"
      },
      "expansion": "Tofa ӄол (qol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ybe",
        "2": "qol"
      },
      "expansion": "Western Yugur qol",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kol. Cognate to Khakas хол (xol), Shor қол (qol), Tuvan хол (xol), Tofa ӄол (qol), Western Yugur qol, etc.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "atv",
        "2": "noun",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "atv-noun"
    }
  ],
  "lang": "Northern Altai",
  "lang_code": "atv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Altai entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "arm, hand"
      ],
      "id": "en-кол-atv-noun-xQ880DNY",
      "links": [
        [
          "arm",
          "arm"
        ],
        [
          "hand",
          "hand"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*külä",
        "4": "",
        "5": "dwelling"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *külä (“dwelling”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kylä",
        "3": "",
        "4": "village"
      },
      "expansion": "Finnish kylä (“village”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *külä (“dwelling”). Related to Finnish kylä (“village”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыг",
      "roman": "kolyg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "колыт",
      "roman": "kolyt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колт",
      "roman": "kolt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыгт",
      "roman": "kolygt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "колытт",
      "roman": "kolytt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колн",
      "roman": "koln",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыгн",
      "roman": "kolygn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "lative"
      ]
    },
    {
      "form": "колытн",
      "roman": "kolytn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колныл",
      "roman": "kolnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыгныл",
      "roman": "kolygnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "колытныл",
      "roman": "kolytnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыл",
      "roman": "kolyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыгныл",
      "roman": "kolygnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "колытыл",
      "roman": "kolytyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыг",
      "roman": "kolyg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "――",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "――",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "колум",
      "roman": "kolum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагум",
      "roman": "kolagum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланум",
      "roman": "kolanum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колын",
      "roman": "kolyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагын",
      "roman": "kolagyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "колан",
      "roman": "kolan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колэ",
      "roman": "kolè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колаге",
      "roman": "kolage",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланэ",
      "roman": "kolanè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колме̄н",
      "roman": "kolmēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагаме̄н",
      "roman": "kolagamēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланаме̄н",
      "roman": "kolanamēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колы̄н",
      "roman": "kolȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагы̄н",
      "roman": "kolagȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланы̄н",
      "roman": "kolanȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колэ̄",
      "roman": "kolè̄",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колаге̄н",
      "roman": "kolagēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланэ̄н",
      "roman": "kolanè̄n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колув",
      "roman": "koluv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагув",
      "roman": "kolaguv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланув",
      "roman": "kolanuv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "коланыл",
      "roman": "kolanyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колага̄ныл",
      "roman": "kolagānyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "кола̄ныл",
      "roman": "kolānyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колый",
      "roman": "kolyj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "колыт",
      "roman": "kolyt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колт",
      "roman": "kolt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыййт",
      "roman": "kolyjjt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "колытт",
      "roman": "kolytt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колн",
      "roman": "koln",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыййн",
      "roman": "kolyjjn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "lative"
      ]
    },
    {
      "form": "колытн",
      "roman": "kolytn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колныл",
      "roman": "kolnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыййныл",
      "roman": "kolyjjnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "колытныл",
      "roman": "kolytnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыл",
      "roman": "kolyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыййныл",
      "roman": "kolyjjnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "колытыл",
      "roman": "kolytyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колый",
      "roman": "kolyj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "――",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "――",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "колум",
      "roman": "kolum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайум",
      "roman": "kolajum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланум",
      "roman": "kolanum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колын",
      "roman": "kolyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайын",
      "roman": "kolajyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "колан",
      "roman": "kolan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колэ",
      "roman": "kolè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайе",
      "roman": "kolaje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланэ",
      "roman": "kolanè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колме̄н",
      "roman": "kolmēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайаме̄н",
      "roman": "kolajamēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланаме̄н",
      "roman": "kolanamēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колы̄н",
      "roman": "kolȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагы̄н",
      "roman": "kolagȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланы̄н",
      "roman": "kolanȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колэ̄",
      "roman": "kolè̄",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайе̄н",
      "roman": "kolajēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланэ̄н",
      "roman": "kolanè̄n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колув",
      "roman": "koluv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайув",
      "roman": "kolajuv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланув",
      "roman": "kolanuv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колайы̄н",
      "roman": "kolajȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланыл",
      "roman": "kolanyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайа̄ныл",
      "roman": "kolajānyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "кола̄ныл",
      "roman": "kolānyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "кол (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "Sosva",
        "3": "Upper Lozva"
      },
      "expansion": "(Sosva, Upper Lozva)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "lang": "Northern Mansi",
  "lang_code": "mns-nor",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Mansi entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages linking to anchors not found in Appendix:Glossary",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sosva Mansi",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Upper Lozva Mansi",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "house"
      ],
      "id": "en-кол-mns-nor-noun-1uIShmIa",
      "links": [
        [
          "house",
          "house"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[kol]"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "kola"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лья",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льев",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-noun-table",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hard-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "accent-d",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́л",
      "roman": "kól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лья",
      "roman": "kólʹja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "irregular",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́",
      "roman": "kolá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льев",
      "roman": "kólʹjev",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "irregular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колу́",
      "roman": "kolú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льям",
      "roman": "kólʹjam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "irregular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́л",
      "roman": "kól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лья",
      "roman": "kólʹja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "irregular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́м",
      "roman": "kolóm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льями",
      "roman": "kólʹjami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "irregular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коле́",
      "roman": "kolé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prepositional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льях",
      "roman": "kólʹjax",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "irregular",
        "plural",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "на колу́",
      "roman": "na kolú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "",
        "3": "-ья",
        "loc": "на +"
      },
      "expansion": "кол • (kol) m inan (genitive кола́, nominative plural ко́лья, genitive plural ко́льев)",
      "name": "ru-noun+"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 32 31 8",
          "kind": "other",
          "langcode": "ru",
          "name": "Schools",
          "orig": "ru:Schools",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "stake, spicket, pale"
      ],
      "id": "en-кол-ru-noun-mHeaTpl3",
      "links": [
        [
          "stake",
          "stake"
        ],
        [
          "spicket",
          "spicket"
        ],
        [
          "pale",
          "pale"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "roman": "kolótʹ",
          "word": "коло́ть"
        },
        {
          "roman": "kólyšek",
          "word": "ко́лышек"
        }
      ],
      "tags": [
        "inanimate",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[koɫ]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q7737 (rus)-Tatiana Kerbush-кол.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "колы́",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́в",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-noun-table",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hard-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "accent-b",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́л",
      "roman": "kól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колы́",
      "roman": "kolý",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́",
      "roman": "kolá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́в",
      "roman": "kolóv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колу́",
      "roman": "kolú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́м",
      "roman": "kolám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́л",
      "roman": "kól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колы́",
      "roman": "kolý",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́м",
      "roman": "kolóm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́ми",
      "roman": "kolámi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коле́",
      "roman": "kolé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prepositional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́х",
      "roman": "koláx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prepositional"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "b"
      },
      "expansion": "кол • (kol) m inan (genitive кола́, nominative plural колы́, genitive plural коло́в)",
      "name": "ru-noun+"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 32 31 8",
          "kind": "other",
          "langcode": "ru",
          "name": "Schools",
          "orig": "ru:Schools",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "one (on a 5-point scale), F (worst possible mark/grade in school)"
      ],
      "id": "en-кол-ru-noun-Brqg4zDr",
      "links": [
        [
          "one",
          "one"
        ],
        [
          "F",
          "F"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "едини́ца"
        },
        {
          "word": "балл"
        },
        {
          "word": "оди́н"
        }
      ],
      "tags": [
        "inanimate",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "ru",
          "name": "Bingo",
          "orig": "ru:Bingo",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "2 6 3 2 19 17 51 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 3 1 1 20 18 55 1",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 19 56 3",
          "kind": "other",
          "name": "Russian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "26 19 55",
          "kind": "other",
          "name": "Russian links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 20 56",
          "kind": "other",
          "name": "Russian links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 22 56",
          "kind": "other",
          "name": "Russian nouns ending in a consonant with plural -ья",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "30 23 47",
          "kind": "other",
          "name": "Russian nouns with accent pattern b",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "30 23 47",
          "kind": "other",
          "name": "Russian nouns with accent pattern d",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 23 49",
          "kind": "other",
          "name": "Russian nouns with irregular dative plural",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 23 50",
          "kind": "other",
          "name": "Russian nouns with irregular genitive plural",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 23 50",
          "kind": "other",
          "name": "Russian nouns with irregular instrumental plural",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 23 49",
          "kind": "other",
          "name": "Russian nouns with irregular nominative plural",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 23 49",
          "kind": "other",
          "name": "Russian nouns with irregular prepositional plural",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 23 48",
          "kind": "other",
          "name": "Russian nouns with locative singular",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 36 55 1",
          "kind": "other",
          "langcode": "ru",
          "name": "One",
          "orig": "ru:One",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 32 31 8",
          "kind": "other",
          "langcode": "ru",
          "name": "Schools",
          "orig": "ru:Schools",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Kelly's eye, one in the lotto game"
      ],
      "id": "en-кол-ru-noun-ORQiXBxa",
      "links": [
        [
          "Kelly's eye",
          "Kelly's eye"
        ],
        [
          "lotto",
          "lotto"
        ],
        [
          "game",
          "game"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(slang) Kelly's eye, one in the lotto game"
      ],
      "tags": [
        "inanimate",
        "masculine",
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[koɫ]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q7737 (rus)-Tatiana Kerbush-кол.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "noun form",
        "g": "f-in-p"
      },
      "expansion": "кол • (kol) f inan pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "kóla",
          "word": "ко́ла"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive plural of ко́ла (kóla)"
      ],
      "id": "en-кол-ru-noun-0XAFzZ1p",
      "links": [
        [
          "ко́ла",
          "кола#Russian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "genitive",
        "inanimate",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[koɫ]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q7737 (rus)-Tatiana Kerbush-кол.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "alt",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kol",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kol.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "alt-ndecl-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolute",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдор",
      "roman": "koldor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolute",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдыҥ",
      "roman": "koldïŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордыҥ",
      "roman": "koldordïŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колго",
      "roman": "kolgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорго",
      "roman": "koldorgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колды",
      "roman": "koldï",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорды",
      "roman": "koldordï",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдо",
      "roman": "koldo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордо",
      "roman": "koldordo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоҥ",
      "roman": "koldoŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордоҥ",
      "roman": "koldordoŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "alt",
        "2": "noun",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "alt-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "о",
        "2": "л"
      },
      "name": "alt-ndecl-c"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "10": "колдордо",
        "11": "колдоҥ",
        "12": "колдордоҥ",
        "2": "колдор",
        "3": "колдыҥ",
        "4": "колдордыҥ",
        "5": "колго",
        "6": "колдорго",
        "7": "колды",
        "8": "колдорды",
        "9": "колдо"
      },
      "name": "alt-ndecl-base"
    }
  ],
  "lang": "Southern Altai",
  "lang_code": "alt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Southern Altai entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hand, arm"
      ],
      "id": "en-кол-alt-noun-cVrHjNMa",
      "links": [
        [
          "hand",
          "hand"
        ],
        [
          "arm",
          "arm"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tt",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kul"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kul",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "kul"
      },
      "expansion": "Turkish kul",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kul. Compare to Turkish kul.",
  "forms": [
    {
      "form": "qol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "qol",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tt",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "кол • (qol)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tatar",
  "lang_code": "tt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tatar entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "slave"
      ],
      "id": "en-кол-tt-noun-GDk2sBDG",
      "links": [
        [
          "slave",
          "slave"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "xgn"
      },
      "expansion": "Mongolic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "гол",
        "3": "",
        "4": "main"
      },
      "expansion": "Mongolian гол (gol, “main”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Mongolic. Cognate with Mongolian гол (gol, “main”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              10,
              15
            ]
          ],
          "english": "editor-in-chief",
          "roman": "kol redaktor",
          "text": "кол редактор",
          "translation": "editor-in-chief",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "main role (in a play)",
          "roman": "kol rolʹ",
          "text": "кол роль",
          "translation": "main role (in a play)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "main, chief, principal"
      ],
      "id": "en-кол-tyv-adj-Zi~XN~Cu",
      "links": [
        [
          "main",
          "main"
        ],
        [
          "chief",
          "chief"
        ],
        [
          "principal",
          "principal"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qɔɫ/"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mrj",
        "2": "chm-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Mari *kol",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mrj",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kala"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kala",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "кол"
      },
      "expansion": "Eastern Mari кол (kol)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mari *kol, from Proto-Uralic *kala. Cognates include Eastern Mari кол (kol).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mrj-decl-noun-npos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓ",
      "roman": "kolvlä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колым",
      "roman": "kolym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓм",
      "roman": "kolvläm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колын",
      "roman": "kolyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓн",
      "roman": "kolvlän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коллан",
      "roman": "kollan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓге",
      "roman": "kolvläge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колге",
      "roman": "kolge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓлӓн",
      "roman": "kolvlälän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колла",
      "roman": "kolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓлӓ",
      "roman": "kolvlälä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колышты",
      "roman": "kolyšty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓштӹ",
      "roman": "kolvläštÿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыш",
      "roman": "kolyš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓш",
      "roman": "kolvläš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "колышкы",
      "roman": "kolyšky",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "long-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓшкӹ",
      "roman": "kolvläškÿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "long-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колеш",
      "roman": "koĺeš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓэш",
      "roman": "kolvläeš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mrj",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "кол"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "2": "",
        "3": "ы",
        "4": "ы",
        "5": "е",
        "6": "а"
      },
      "name": "mrj-decl-noun-npos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "10": "колвлӓлӓн",
        "11": "колла",
        "12": "колвлӓлӓ",
        "13": "колышты",
        "14": "колвлӓштӹ",
        "15": "колыш",
        "16": "колвлӓш",
        "17": "колышкы",
        "18": "колвлӓшкӹ",
        "19": "колеш",
        "2": "колвлӓ",
        "20": "колвлӓэш",
        "3": "колым",
        "4": "колвлӓм",
        "5": "колын",
        "6": "колвлӓн",
        "7": "коллан",
        "8": "колвлӓге",
        "9": "колге"
      },
      "name": "mrj-decl-noun-table"
    }
  ],
  "lang": "Western Mari",
  "lang_code": "mrj",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Western Mari entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "roman": "nužgol",
          "tags": [
            "noun"
          ],
          "word": "нужгол"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fish"
      ],
      "id": "en-кол-mrj-noun-tHSpmicF",
      "links": [
        [
          "fish",
          "fish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkol/"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    }
  ],
  "word": "кол"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bg",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Slavic *kolъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "bg-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лове",
      "roman": "kólove",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́ве",
      "roman": "kolóve",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лът",
      "roman": "kólǎt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "subjective"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́ловете",
      "roman": "kólovete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "subjective"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́вете",
      "roman": "kolóvete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "subjective"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́ла",
      "roman": "kóla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "objective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́ловете",
      "roman": "kólovete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "objective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́вете",
      "roman": "kolóvete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "objective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "count-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́ла",
      "roman": "kóla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "count-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "2": "m"
      },
      "expansion": "кол • (kol) m",
      "name": "bg-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "кол<ac>"
      },
      "name": "bg-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Bulgarian",
  "lang_code": "bg",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Bulgarian 1-syllable words",
        "Bulgarian entries with incorrect language header",
        "Bulgarian lemmas",
        "Bulgarian masculine nouns",
        "Bulgarian nouns",
        "Bulgarian terms derived from Proto-Slavic",
        "Bulgarian terms inherited from Proto-Slavic",
        "Bulgarian terms with IPA pronunciation",
        "Bulgarian terms with audio pronunciation",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Bulgarian/ɔɫ",
        "Rhymes:Bulgarian/ɔɫ/1 syllable"
      ],
      "glosses": [
        "stake, post, spike, picket"
      ],
      "links": [
        [
          "stake",
          "stake"
        ],
        [
          "post",
          "post"
        ],
        [
          "spike",
          "spike"
        ],
        [
          "picket",
          "picket"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[kɔɫ]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔɫ"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "derived": [
    {
      "roman": "kolyzo",
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "колызо"
    },
    {
      "roman": "Kol",
      "tags": [
        "proper-noun"
      ],
      "word": "Кол"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "chm-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Mari *kol",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kala"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kala",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mrj",
        "2": "кол"
      },
      "expansion": "Western Mari кол (kol)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mari *kol, from Proto-Uralic *kala. Cognate with Western Mari кол (kol).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mhr-decl-noun-npos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влак",
      "roman": "kol-vlak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колым",
      "roman": "kolym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакым",
      "roman": "kol-vlakym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колын",
      "roman": "kolyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакын",
      "roman": "kol-vlakyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коллан",
      "roman": "kollan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влаклан",
      "roman": "kol-vlaklan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колге",
      "roman": "kolge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакге",
      "roman": "kol-vlakge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колла",
      "roman": "kolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакла",
      "roman": "kol-vlakla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колышто",
      "roman": "kolyšto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакыште",
      "roman": "kol-vlakyšte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыш",
      "roman": "kolyš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакыш",
      "roman": "kol-vlakyš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "колышко",
      "roman": "kolyško",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "long-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакышке",
      "roman": "kol-vlakyške",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "long-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колеш",
      "roman": "koĺeš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кол-влакеш",
      "roman": "kol-vlakeš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mhr-pos-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "колем",
      "roman": "koĺem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колна",
      "roman": "kolna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колет",
      "roman": "koĺet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колда",
      "roman": "kolda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колжо",
      "roman": "kolžo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колышт",
      "roman": "kolyšt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "кол-влак",
        "5": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "mhr-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "кол"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "2": "",
        "3": "ы",
        "4": "о",
        "5": "е"
      },
      "name": "mhr-decl-noun-npos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "10": "кол-влакге",
        "11": "колла",
        "12": "кол-влакла",
        "13": "колышто",
        "14": "кол-влакыште",
        "15": "колыш",
        "16": "кол-влакыш",
        "17": "колышко",
        "18": "кол-влакышке",
        "19": "колеш",
        "2": "кол-влак",
        "20": "кол-влакеш",
        "3": "колым",
        "4": "кол-влакым",
        "5": "колын",
        "6": "кол-влакын",
        "7": "коллан",
        "8": "кол-влаклан",
        "9": "колге"
      },
      "name": "mhr-decl-noun-table"
    }
  ],
  "lang": "Eastern Mari",
  "lang_code": "mhr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Eastern Mari entries with incorrect language header",
        "Eastern Mari lemmas",
        "Eastern Mari links with redundant alt parameters",
        "Eastern Mari links with redundant wikilinks",
        "Eastern Mari nouns",
        "Eastern Mari terms derived from Proto-Mari",
        "Eastern Mari terms derived from Proto-Uralic",
        "Eastern Mari terms inherited from Proto-Mari",
        "Eastern Mari terms inherited from Proto-Uralic",
        "Eastern Mari terms with collocations",
        "Eastern Mari terms with homophones",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Eastern Mari/ol",
        "Rhymes:Eastern Mari/ol/1 syllable",
        "mhr:Vertebrates"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "fisherman",
          "roman": "kol kučyšo",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "кол кучышо",
          "translation": "fisherman",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "fish soup",
          "roman": "kol šür",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "кол шӱр",
          "translation": "fish soup",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fish"
      ],
      "links": [
        [
          "fish",
          "fish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/kol/"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    },
    {
      "homophone": "Кол (Kol)"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "categories": [
    "Kyrgyz entries with incorrect language header",
    "Kyrgyz lemmas",
    "Kyrgyz nouns",
    "Kyrgyz terms derived from Mongolic languages",
    "Kyrgyz terms derived from Proto-Turkic",
    "Kyrgyz terms inherited from Proto-Turkic",
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Requests for native script for Middle Mongol terms"
  ],
  "derived": [
    {
      "roman": "kol araa",
      "word": "кол араа"
    },
    {
      "roman": "kol belgi",
      "word": "кол белги"
    },
    {
      "roman": "kol jazma",
      "word": "кол жазма"
    },
    {
      "roman": "kol jetkidey",
      "word": "кол жеткидей"
    },
    {
      "roman": "kol kap",
      "word": "кол кап"
    },
    {
      "roman": "kol mala",
      "word": "кол мала"
    },
    {
      "roman": "kol menen",
      "word": "кол менен"
    },
    {
      "roman": "kol önör",
      "word": "кол өнөр"
    },
    {
      "roman": "kolduu",
      "word": "колдуу"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ky",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kol",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "қол",
        "3": "",
        "4": "arm"
      },
      "expansion": "Kazakh қол (qol, “arm”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cjs",
        "2": "қол",
        "3": "",
        "4": "arm"
      },
      "expansion": "Shor қол (“arm”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tt",
        "2": "кул",
        "3": "",
        "4": "hand, arm"
      },
      "expansion": "Tatar кул (qul, “hand, arm”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "qoʻl",
        "3": "",
        "4": "hand"
      },
      "expansion": "Uzbek qoʻl (“hand”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "kol",
        "3": "",
        "4": "arm; handle"
      },
      "expansion": "Turkish kol (“arm; handle”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kol. Cognate with Kazakh қол (qol, “arm”), Shor қол (“arm”), Tatar кул (qul, “hand, arm”), Uzbek qoʻl (“hand”), Turkish kol (“arm; handle”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "قول",
      "tags": [
        "Arabic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ky-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колум",
      "roman": "kolum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуң",
      "roman": "koluŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуз",
      "roman": "koluŋuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колу",
      "roman": "kolu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуз",
      "roman": "kolubuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңар",
      "roman": "koluŋar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздар",
      "roman": "koluŋuzdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдун",
      "roman": "koldun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумдун",
      "roman": "kolumdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңдун",
      "roman": "koluŋdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздун",
      "roman": "koluŋuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунун",
      "roman": "kolunun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуздун",
      "roman": "kolubuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңардын",
      "roman": "koluŋardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздардын",
      "roman": "koluŋuzdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колго",
      "roman": "kolgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колума",
      "roman": "koluma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңа",
      "roman": "koluŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузга",
      "roman": "koluŋuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуна",
      "roman": "koluna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузга",
      "roman": "kolubuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарга",
      "roman": "koluŋarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарга",
      "roman": "koluŋuzdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колду",
      "roman": "koldu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумду",
      "roman": "kolumdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңду",
      "roman": "koluŋdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузду",
      "roman": "koluŋuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуну",
      "roman": "kolunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузду",
      "roman": "kolubuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарды",
      "roman": "koluŋardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарды",
      "roman": "koluŋuzdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдо",
      "roman": "koldo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумда",
      "roman": "kolumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңда",
      "roman": "koluŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузда",
      "roman": "koluŋuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунда",
      "roman": "kolunda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузда",
      "roman": "kolubuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарда",
      "roman": "koluŋarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарда",
      "roman": "koluŋuzdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдон",
      "roman": "koldon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумдан",
      "roman": "kolumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңдан",
      "roman": "koluŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздан",
      "roman": "koluŋuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунан",
      "roman": "kolunan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуздан",
      "roman": "kolubuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңардан",
      "roman": "koluŋardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздардан",
      "roman": "koluŋuzdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдор",
      "roman": "koldor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорум",
      "roman": "koldorum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруң",
      "roman": "koldoruŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуз",
      "roman": "koldoruŋuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдору",
      "roman": "koldoru",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуз",
      "roman": "koldorubuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңар",
      "roman": "koldoruŋar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздар",
      "roman": "koldoruŋuzdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордун",
      "roman": "koldordun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумдун",
      "roman": "koldorumdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңдун",
      "roman": "koldoruŋdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздун",
      "roman": "koldoruŋuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунун",
      "roman": "koldorunun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуздун",
      "roman": "koldorubuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңардын",
      "roman": "koldoruŋardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздардын",
      "roman": "koldoruŋuzdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорго",
      "roman": "koldorgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорума",
      "roman": "koldoruma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңа",
      "roman": "koldoruŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузга",
      "roman": "koldoruŋuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруна",
      "roman": "koldoruna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузга",
      "roman": "koldorubuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарга",
      "roman": "koldoruŋarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарга",
      "roman": "koldoruŋuzdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорду",
      "roman": "koldordu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумду",
      "roman": "koldorumdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңду",
      "roman": "koldoruŋdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузду",
      "roman": "koldoruŋuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруну",
      "roman": "koldorunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузду",
      "roman": "koldorubuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарды",
      "roman": "koldoruŋardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарды",
      "roman": "koldoruŋuzdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордо",
      "roman": "koldordo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумда",
      "roman": "koldorumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңда",
      "roman": "koldoruŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузда",
      "roman": "koldoruŋuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунда",
      "roman": "koldorunda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузда",
      "roman": "koldorubuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарда",
      "roman": "koldoruŋarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарда",
      "roman": "koldoruŋuzdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордон",
      "roman": "koldordon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумдан",
      "roman": "koldorumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңдан",
      "roman": "koldoruŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздан",
      "roman": "koldoruŋuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунан",
      "roman": "koldorunan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуздан",
      "roman": "koldorubuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңардан",
      "roman": "koldoruŋardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздардан",
      "roman": "koldoruŋuzdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol) (Arabic spelling قول)",
      "name": "ky-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ky-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kyrgyz",
  "lang_code": "ky",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kyrgyz terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              12,
              15
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              12,
              15
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              15,
              18
            ]
          ],
          "english": "Right and left arm.",
          "roman": "Oŋ jana sol kol.",
          "text": "Оң жана сол кол.",
          "translation": "Right and left arm.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hand, arm"
      ],
      "links": [
        [
          "hand",
          "hand"
        ],
        [
          "arm",
          "arm"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Kyrgyz terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              4,
              15
            ]
          ],
          "english": "His handwriting is bad, I could not read.",
          "roman": "Kolu jaman eken, okuy albay koydum.",
          "text": "Колу жаман экен, окуй албай койдум.",
          "translation": "His handwriting is bad, I could not read.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "handwriting"
      ],
      "links": [
        [
          "handwriting",
          "handwriting"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Kyrgyz terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              10,
              19
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              10,
              19
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              7,
              11
            ]
          ],
          "english": "Please sign here.",
          "roman": "Bul jerde koluŋuzdu koyuŋuz.",
          "text": "Бул жерде колуңузду коюңуз.",
          "translation": "Please sign here.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "signature"
      ],
      "links": [
        [
          "signature",
          "signature"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qol/"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "categories": [
    "Kyrgyz entries with incorrect language header",
    "Kyrgyz lemmas",
    "Kyrgyz nouns",
    "Kyrgyz terms derived from Mongolic languages",
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Requests for native script for Middle Mongol terms"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "yellow river",
      "roman": "Sarıkol",
      "tags": [
        "literally"
      ],
      "translation": "yellow river",
      "word": "Сарыкол"
    },
    {
      "english": "black river",
      "roman": "Karakol",
      "tags": [
        "literally"
      ],
      "translation": "black river",
      "word": "Каракол"
    },
    {
      "english": "icy river",
      "roman": "Muzkol",
      "tags": [
        "literally"
      ],
      "translation": "icy river",
      "word": "Музкол"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ky",
        "2": "xgn"
      },
      "expansion": "Mongolic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xng",
        "2": "",
        "tr": "qol"
      },
      "expansion": "Middle Mongol [script needed] (qol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cmg",
        "2": "ᠭᠣᠤᠯ"
      },
      "expansion": "Classical Mongolian ᠭᠣᠤᠯ (ɣoul)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "һол"
      },
      "expansion": "Kalmyk һол (ğol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "гол"
      },
      "expansion": "Mongolian гол (gol)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From a Mongolic source. Compare Middle Mongol [script needed] (qol), Classical Mongolian ᠭᠣᠤᠯ (ɣoul), Kalmyk һол (ğol), Mongolian гол (gol).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "قول",
      "tags": [
        "Arabic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ky-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колум",
      "roman": "kolum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуң",
      "roman": "koluŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуз",
      "roman": "koluŋuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колу",
      "roman": "kolu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуз",
      "roman": "kolubuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңар",
      "roman": "koluŋar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздар",
      "roman": "koluŋuzdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдун",
      "roman": "koldun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумдун",
      "roman": "kolumdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңдун",
      "roman": "koluŋdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздун",
      "roman": "koluŋuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунун",
      "roman": "kolunun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуздун",
      "roman": "kolubuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңардын",
      "roman": "koluŋardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздардын",
      "roman": "koluŋuzdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колго",
      "roman": "kolgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колума",
      "roman": "koluma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңа",
      "roman": "koluŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузга",
      "roman": "koluŋuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуна",
      "roman": "koluna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузга",
      "roman": "kolubuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарга",
      "roman": "koluŋarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарга",
      "roman": "koluŋuzdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колду",
      "roman": "koldu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумду",
      "roman": "kolumdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңду",
      "roman": "koluŋdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузду",
      "roman": "koluŋuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуну",
      "roman": "kolunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузду",
      "roman": "kolubuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарды",
      "roman": "koluŋardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарды",
      "roman": "koluŋuzdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдо",
      "roman": "koldo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумда",
      "roman": "kolumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңда",
      "roman": "koluŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңузда",
      "roman": "koluŋuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунда",
      "roman": "kolunda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубузда",
      "roman": "kolubuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңарда",
      "roman": "koluŋarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздарда",
      "roman": "koluŋuzdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдон",
      "roman": "koldon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колумдан",
      "roman": "kolumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңдан",
      "roman": "koluŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздан",
      "roman": "koluŋuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колунан",
      "roman": "kolunan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колубуздан",
      "roman": "kolubuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңардан",
      "roman": "koluŋardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колуңуздардан",
      "roman": "koluŋuzdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдор",
      "roman": "koldor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорум",
      "roman": "koldorum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруң",
      "roman": "koldoruŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуз",
      "roman": "koldoruŋuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдору",
      "roman": "koldoru",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуз",
      "roman": "koldorubuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңар",
      "roman": "koldoruŋar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздар",
      "roman": "koldoruŋuzdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордун",
      "roman": "koldordun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумдун",
      "roman": "koldorumdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңдун",
      "roman": "koldoruŋdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздун",
      "roman": "koldoruŋuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунун",
      "roman": "koldorunun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуздун",
      "roman": "koldorubuzdun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңардын",
      "roman": "koldoruŋardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздардын",
      "roman": "koldoruŋuzdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорго",
      "roman": "koldorgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорума",
      "roman": "koldoruma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңа",
      "roman": "koldoruŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузга",
      "roman": "koldoruŋuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруна",
      "roman": "koldoruna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузга",
      "roman": "koldorubuzga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарга",
      "roman": "koldoruŋarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарга",
      "roman": "koldoruŋuzdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорду",
      "roman": "koldordu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумду",
      "roman": "koldorumdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңду",
      "roman": "koldoruŋdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузду",
      "roman": "koldoruŋuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруну",
      "roman": "koldorunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузду",
      "roman": "koldorubuzdu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарды",
      "roman": "koldoruŋardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарды",
      "roman": "koldoruŋuzdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордо",
      "roman": "koldordo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумда",
      "roman": "koldorumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңда",
      "roman": "koldoruŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңузда",
      "roman": "koldoruŋuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунда",
      "roman": "koldorunda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубузда",
      "roman": "koldorubuzda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңарда",
      "roman": "koldoruŋarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздарда",
      "roman": "koldoruŋuzdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордон",
      "roman": "koldordon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорумдан",
      "roman": "koldorumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңдан",
      "roman": "koldoruŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздан",
      "roman": "koldoruŋuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорунан",
      "roman": "koldorunan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорубуздан",
      "roman": "koldorubuzdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңардан",
      "roman": "koldoruŋardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоруңуздардан",
      "roman": "koldoruŋuzdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol) (Arabic spelling قول)",
      "name": "ky-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ky-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kyrgyz",
  "lang_code": "ky",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "river"
      ],
      "links": [
        [
          "river",
          "river"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "дарыя"
        },
        {
          "word": "өзөн"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qol/"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "derived": [
    {
      "roman": "iskolči",
      "word": "исколчи"
    },
    {
      "roman": "kolči",
      "word": "колчи"
    },
    {
      "roman": "okolči",
      "word": "околчи"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mk",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mk",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "колови",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колче",
      "tags": [
        "diminutive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mk-decl-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колови",
      "roman": "kolovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колот",
      "roman": "kolot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "коловите",
      "roman": "kolovite",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "колов",
      "roman": "kolov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "proximal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "коловиве",
      "roman": "kolovive",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "колон",
      "roman": "kolon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "коловине",
      "roman": "kolovine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колу",
      "roman": "kolu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "колови",
      "roman": "kolovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "count-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кола",
      "roman": "kola",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "count-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колје",
      "roman": "kolje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "collective"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "collective"
      ]
    },
    {
      "form": "колец",
      "roman": "kolec",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "колови",
        "3": "колче"
      },
      "expansion": "кол • (kol) m (plural колови, diminutive колче)",
      "name": "mk-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "колов",
        "col": "1",
        "pov": "1"
      },
      "name": "mk-decl-noun-m"
    },
    {
      "args": {
        "accel-gender": "m",
        "col_pl": "",
        "col_pl2": "",
        "col_sg": "колје",
        "col_sg2": "",
        "count": "кола",
        "def_dist_pl": "коловине",
        "def_dist_sg": "колон",
        "def_prox_pl": "коловиве",
        "def_prox_sg": "колов",
        "def_unsp_pl": "коловите",
        "def_unsp_sg": "колот",
        "ind_pl": "колови",
        "ind_sg": "кол",
        "n": "",
        "voc_pl": "колови",
        "voc_sg": "колу",
        "voc_sg2": ""
      },
      "name": "mk-decl-noun-table-collective"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Macedonian 1-syllable words",
        "Macedonian entries with incorrect language header",
        "Macedonian lemmas",
        "Macedonian masculine nouns",
        "Macedonian masculine nouns with plurals in -ови",
        "Macedonian nouns",
        "Macedonian oxytone terms",
        "Macedonian terms derived from Proto-Slavic",
        "Macedonian terms inherited from Proto-Slavic",
        "Macedonian terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "stake, post, spike, picket"
      ],
      "links": [
        [
          "stake",
          "stake"
        ],
        [
          "post",
          "post"
        ],
        [
          "spike",
          "spike"
        ],
        [
          "picket",
          "picket"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[kɔɫ]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9296 (mkd)-Bjankuloski06-кол.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/4f/LL-Q9296_%28mkd%29-Bjankuloski06-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q9296_%28mkd%29-Bjankuloski06-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/4f/LL-Q9296_%28mkd%29-Bjankuloski06-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q9296_%28mkd%29-Bjankuloski06-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nog",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kol",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kol.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nog",
        "2": "nouns",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "nog-noun"
    }
  ],
  "lang": "Nogai",
  "lang_code": "nog",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Nogai entries with incorrect language header",
        "Nogai lemmas",
        "Nogai nouns",
        "Nogai terms derived from Proto-Turkic",
        "Nogai terms inherited from Proto-Turkic",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "hand, arm"
      ],
      "links": [
        [
          "hand",
          "hand"
        ],
        [
          "arm",
          "arm"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "atv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kol",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kjh",
        "2": "хол"
      },
      "expansion": "Khakas хол (xol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cjs",
        "2": "қол",
        "tr": "qol"
      },
      "expansion": "Shor қол (qol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "хол"
      },
      "expansion": "Tuvan хол (xol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kim",
        "2": "ӄол",
        "tr": "qol"
      },
      "expansion": "Tofa ӄол (qol)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ybe",
        "2": "qol"
      },
      "expansion": "Western Yugur qol",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kol. Cognate to Khakas хол (xol), Shor қол (qol), Tuvan хол (xol), Tofa ӄол (qol), Western Yugur qol, etc.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "atv",
        "2": "noun",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "atv-noun"
    }
  ],
  "lang": "Northern Altai",
  "lang_code": "atv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Altai entries with incorrect language header",
        "Northern Altai lemmas",
        "Northern Altai nouns",
        "Northern Altai terms derived from Proto-Turkic",
        "Northern Altai terms inherited from Proto-Turkic",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "arm, hand"
      ],
      "links": [
        [
          "arm",
          "arm"
        ],
        [
          "hand",
          "hand"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*külä",
        "4": "",
        "5": "dwelling"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *külä (“dwelling”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kylä",
        "3": "",
        "4": "village"
      },
      "expansion": "Finnish kylä (“village”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *külä (“dwelling”). Related to Finnish kylä (“village”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыг",
      "roman": "kolyg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "колыт",
      "roman": "kolyt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колт",
      "roman": "kolt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыгт",
      "roman": "kolygt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "колытт",
      "roman": "kolytt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колн",
      "roman": "koln",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыгн",
      "roman": "kolygn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "lative"
      ]
    },
    {
      "form": "колытн",
      "roman": "kolytn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колныл",
      "roman": "kolnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыгныл",
      "roman": "kolygnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "колытныл",
      "roman": "kolytnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыл",
      "roman": "kolyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыгныл",
      "roman": "kolygnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "колытыл",
      "roman": "kolytyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыг",
      "roman": "kolyg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "――",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "――",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "колум",
      "roman": "kolum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагум",
      "roman": "kolagum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланум",
      "roman": "kolanum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колын",
      "roman": "kolyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагын",
      "roman": "kolagyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "колан",
      "roman": "kolan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колэ",
      "roman": "kolè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колаге",
      "roman": "kolage",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланэ",
      "roman": "kolanè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колме̄н",
      "roman": "kolmēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагаме̄н",
      "roman": "kolagamēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланаме̄н",
      "roman": "kolanamēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колы̄н",
      "roman": "kolȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагы̄н",
      "roman": "kolagȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланы̄н",
      "roman": "kolanȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колэ̄",
      "roman": "kolè̄",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колаге̄н",
      "roman": "kolagēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланэ̄н",
      "roman": "kolanè̄n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колув",
      "roman": "koluv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагув",
      "roman": "kolaguv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланув",
      "roman": "kolanuv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "коланыл",
      "roman": "kolanyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колага̄ныл",
      "roman": "kolagānyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "кола̄ныл",
      "roman": "kolānyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колый",
      "roman": "kolyj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "колыт",
      "roman": "kolyt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колт",
      "roman": "kolt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыййт",
      "roman": "kolyjjt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "колытт",
      "roman": "kolytt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колн",
      "roman": "koln",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыййн",
      "roman": "kolyjjn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "lative"
      ]
    },
    {
      "form": "колытн",
      "roman": "kolytn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колныл",
      "roman": "kolnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыййныл",
      "roman": "kolyjjnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "колытныл",
      "roman": "kolytnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыл",
      "roman": "kolyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колыййныл",
      "roman": "kolyjjnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "колытыл",
      "roman": "kolytyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колый",
      "roman": "kolyj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "――",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "――",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "колум",
      "roman": "kolum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайум",
      "roman": "kolajum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланум",
      "roman": "kolanum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колын",
      "roman": "kolyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайын",
      "roman": "kolajyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "колан",
      "roman": "kolan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колэ",
      "roman": "kolè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайе",
      "roman": "kolaje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланэ",
      "roman": "kolanè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колме̄н",
      "roman": "kolmēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайаме̄н",
      "roman": "kolajamēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланаме̄н",
      "roman": "kolanamēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колы̄н",
      "roman": "kolȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колагы̄н",
      "roman": "kolagȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланы̄н",
      "roman": "kolanȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колэ̄",
      "roman": "kolè̄",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайе̄н",
      "roman": "kolajēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланэ̄н",
      "roman": "kolanè̄n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колув",
      "roman": "koluv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайув",
      "roman": "kolajuv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланув",
      "roman": "kolanuv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many"
      ]
    },
    {
      "form": "колайы̄н",
      "roman": "kolajȳn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "коланыл",
      "roman": "kolanyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "колайа̄ныл",
      "roman": "kolajānyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-two"
      ]
    },
    {
      "form": "кола̄ныл",
      "roman": "kolānyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessed-many"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "кол (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "Sosva",
        "3": "Upper Lozva"
      },
      "expansion": "(Sosva, Upper Lozva)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "lang": "Northern Mansi",
  "lang_code": "mns-nor",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Mansi entries with incorrect language header",
        "Northern Mansi lemmas",
        "Northern Mansi nouns",
        "Northern Mansi terms derived from Proto-Uralic",
        "Northern Mansi terms inherited from Proto-Uralic",
        "Pages linking to anchors not found in Appendix:Glossary",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Sosva Mansi",
        "Upper Lozva Mansi"
      ],
      "glosses": [
        "house"
      ],
      "links": [
        [
          "house",
          "house"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[kol]"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Russian/ol",
    "Rhymes:Russian/ol/1 syllable",
    "Russian 1-syllable words",
    "Russian entries with incorrect language header",
    "Russian hard-stem masculine-form accent-b nouns",
    "Russian hard-stem masculine-form accent-d nouns",
    "Russian hard-stem masculine-form nouns",
    "Russian inanimate nouns",
    "Russian irregular nouns",
    "Russian lemmas",
    "Russian links with redundant alt parameters",
    "Russian links with redundant wikilinks",
    "Russian masculine nouns",
    "Russian non-lemma forms",
    "Russian noun forms",
    "Russian nouns",
    "Russian nouns ending in a consonant with plural -ья",
    "Russian nouns with accent pattern b",
    "Russian nouns with accent pattern d",
    "Russian nouns with irregular dative plural",
    "Russian nouns with irregular genitive plural",
    "Russian nouns with irregular instrumental plural",
    "Russian nouns with irregular nominative plural",
    "Russian nouns with irregular prepositional plural",
    "Russian nouns with locative singular",
    "Russian terms derived from Proto-Slavic",
    "Russian terms inherited from Proto-Slavic",
    "Russian terms with IPA pronunciation",
    "ru:One",
    "ru:Schools"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "kola"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лья",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льев",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-noun-table",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hard-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "accent-d",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́л",
      "roman": "kól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лья",
      "roman": "kólʹja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "irregular",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́",
      "roman": "kolá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льев",
      "roman": "kólʹjev",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "irregular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колу́",
      "roman": "kolú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льям",
      "roman": "kólʹjam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "irregular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́л",
      "roman": "kól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́лья",
      "roman": "kólʹja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "irregular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́м",
      "roman": "kolóm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льями",
      "roman": "kólʹjami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "irregular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коле́",
      "roman": "kolé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prepositional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́льях",
      "roman": "kólʹjax",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "irregular",
        "plural",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "на колу́",
      "roman": "na kolú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "",
        "3": "-ья",
        "loc": "на +"
      },
      "expansion": "кол • (kol) m inan (genitive кола́, nominative plural ко́лья, genitive plural ко́льев)",
      "name": "ru-noun+"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "roman": "kolótʹ",
      "word": "коло́ть"
    },
    {
      "roman": "kólyšek",
      "word": "ко́лышек"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "stake, spicket, pale"
      ],
      "links": [
        [
          "stake",
          "stake"
        ],
        [
          "spicket",
          "spicket"
        ],
        [
          "pale",
          "pale"
        ]
      ],
      "tags": [
        "inanimate",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[koɫ]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q7737 (rus)-Tatiana Kerbush-кол.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Russian/ol",
    "Rhymes:Russian/ol/1 syllable",
    "Russian 1-syllable words",
    "Russian entries with incorrect language header",
    "Russian hard-stem masculine-form accent-b nouns",
    "Russian hard-stem masculine-form accent-d nouns",
    "Russian hard-stem masculine-form nouns",
    "Russian inanimate nouns",
    "Russian irregular nouns",
    "Russian lemmas",
    "Russian links with redundant alt parameters",
    "Russian links with redundant wikilinks",
    "Russian masculine nouns",
    "Russian non-lemma forms",
    "Russian noun forms",
    "Russian nouns",
    "Russian nouns ending in a consonant with plural -ья",
    "Russian nouns with accent pattern b",
    "Russian nouns with accent pattern d",
    "Russian nouns with irregular dative plural",
    "Russian nouns with irregular genitive plural",
    "Russian nouns with irregular instrumental plural",
    "Russian nouns with irregular nominative plural",
    "Russian nouns with irregular prepositional plural",
    "Russian nouns with locative singular",
    "Russian terms derived from Proto-Slavic",
    "Russian terms inherited from Proto-Slavic",
    "Russian terms with IPA pronunciation",
    "ru:One",
    "ru:Schools"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*kolъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *kolъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "колы́",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́в",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-noun-table",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hard-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "accent-b",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́л",
      "roman": "kól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колы́",
      "roman": "kolý",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́",
      "roman": "kolá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́в",
      "roman": "kolóv",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колу́",
      "roman": "kolú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́м",
      "roman": "kolám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ко́л",
      "roman": "kól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колы́",
      "roman": "kolý",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коло́м",
      "roman": "kolóm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́ми",
      "roman": "kolámi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коле́",
      "roman": "kolé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prepositional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кола́х",
      "roman": "koláx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prepositional"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "b"
      },
      "expansion": "кол • (kol) m inan (genitive кола́, nominative plural колы́, genitive plural коло́в)",
      "name": "ru-noun+"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "one (on a 5-point scale), F (worst possible mark/grade in school)"
      ],
      "links": [
        [
          "one",
          "one"
        ],
        [
          "F",
          "F"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "едини́ца"
        },
        {
          "word": "балл"
        },
        {
          "word": "оди́н"
        }
      ],
      "tags": [
        "inanimate",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Russian slang",
        "ru:Bingo"
      ],
      "glosses": [
        "Kelly's eye, one in the lotto game"
      ],
      "links": [
        [
          "Kelly's eye",
          "Kelly's eye"
        ],
        [
          "lotto",
          "lotto"
        ],
        [
          "game",
          "game"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(slang) Kelly's eye, one in the lotto game"
      ],
      "tags": [
        "inanimate",
        "masculine",
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[koɫ]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q7737 (rus)-Tatiana Kerbush-кол.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Russian/ol",
    "Rhymes:Russian/ol/1 syllable",
    "Russian 1-syllable words",
    "Russian entries with incorrect language header",
    "Russian non-lemma forms",
    "Russian noun forms",
    "Russian terms with IPA pronunciation",
    "ru:One",
    "ru:Schools"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "noun form",
        "g": "f-in-p"
      },
      "expansion": "кол • (kol) f inan pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "kóla",
          "word": "ко́ла"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive plural of ко́ла (kóla)"
      ],
      "links": [
        [
          "ко́ла",
          "кола#Russian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "genitive",
        "inanimate",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[koɫ]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q7737 (rus)-Tatiana Kerbush-кол.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav/LL-Q7737_%28rus%29-Tatiana_Kerbush-%D0%BA%D0%BE%D0%BB.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "alt",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kol",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kol.",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "alt-ndecl-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolute",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдор",
      "roman": "koldor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolute",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдыҥ",
      "roman": "koldïŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордыҥ",
      "roman": "koldordïŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колго",
      "roman": "kolgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорго",
      "roman": "koldorgo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колды",
      "roman": "koldï",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдорды",
      "roman": "koldordï",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдо",
      "roman": "koldo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордо",
      "roman": "koldordo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колдоҥ",
      "roman": "koldoŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колдордоҥ",
      "roman": "koldordoŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "alt",
        "2": "noun",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "alt-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "о",
        "2": "л"
      },
      "name": "alt-ndecl-c"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "10": "колдордо",
        "11": "колдоҥ",
        "12": "колдордоҥ",
        "2": "колдор",
        "3": "колдыҥ",
        "4": "колдордыҥ",
        "5": "колго",
        "6": "колдорго",
        "7": "колды",
        "8": "колдорды",
        "9": "колдо"
      },
      "name": "alt-ndecl-base"
    }
  ],
  "lang": "Southern Altai",
  "lang_code": "alt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Southern Altai entries with incorrect language header",
        "Southern Altai lemmas",
        "Southern Altai nouns",
        "Southern Altai terms derived from Proto-Turkic",
        "Southern Altai terms inherited from Proto-Turkic"
      ],
      "glosses": [
        "hand, arm"
      ],
      "links": [
        [
          "hand",
          "hand"
        ],
        [
          "arm",
          "arm"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tt",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kul"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kul",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "kul"
      },
      "expansion": "Turkish kul",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kul. Compare to Turkish kul.",
  "forms": [
    {
      "form": "qol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "qol",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tt",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "кол • (qol)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tatar",
  "lang_code": "tt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Tatar entries with incorrect language header",
        "Tatar lemmas",
        "Tatar nouns",
        "Tatar terms derived from Proto-Turkic",
        "Tatar terms inherited from Proto-Turkic"
      ],
      "glosses": [
        "slave"
      ],
      "links": [
        [
          "slave",
          "slave"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "xgn"
      },
      "expansion": "Mongolic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "гол",
        "3": "",
        "4": "main"
      },
      "expansion": "Mongolian гол (gol, “main”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Mongolic. Cognate with Mongolian гол (gol, “main”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Tuvan adjectives",
        "Tuvan entries with incorrect language header",
        "Tuvan lemmas",
        "Tuvan terms derived from Mongolic languages",
        "Tuvan terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              10,
              15
            ]
          ],
          "english": "editor-in-chief",
          "roman": "kol redaktor",
          "text": "кол редактор",
          "translation": "editor-in-chief",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_roman_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "main role (in a play)",
          "roman": "kol rolʹ",
          "text": "кол роль",
          "translation": "main role (in a play)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "main, chief, principal"
      ],
      "links": [
        [
          "main",
          "main"
        ],
        [
          "chief",
          "chief"
        ],
        [
          "principal",
          "principal"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qɔɫ/"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

{
  "derived": [
    {
      "roman": "nužgol",
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "нужгол"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mrj",
        "2": "chm-pro",
        "3": "*kol"
      },
      "expansion": "Proto-Mari *kol",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mrj",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kala"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kala",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "кол"
      },
      "expansion": "Eastern Mari кол (kol)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mari *kol, from Proto-Uralic *kala. Cognates include Eastern Mari кол (kol).",
  "forms": [
    {
      "form": "kol",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mrj-decl-noun-npos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кол",
      "roman": "kol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓ",
      "roman": "kolvlä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колым",
      "roman": "kolym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓм",
      "roman": "kolvläm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колын",
      "roman": "kolyn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓн",
      "roman": "kolvlän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "коллан",
      "roman": "kollan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓге",
      "roman": "kolvläge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колге",
      "roman": "kolge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓлӓн",
      "roman": "kolvlälän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колла",
      "roman": "kolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓлӓ",
      "roman": "kolvlälä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колышты",
      "roman": "kolyšty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓштӹ",
      "roman": "kolvläštÿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колыш",
      "roman": "kolyš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓш",
      "roman": "kolvläš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "колышкы",
      "roman": "kolyšky",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "long-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓшкӹ",
      "roman": "kolvläškÿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "long-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "колеш",
      "roman": "koĺeš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "колвлӓэш",
      "roman": "kolvläeš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mrj",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "кол • (kol)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "кол"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "2": "",
        "3": "ы",
        "4": "ы",
        "5": "е",
        "6": "а"
      },
      "name": "mrj-decl-noun-npos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кол",
        "10": "колвлӓлӓн",
        "11": "колла",
        "12": "колвлӓлӓ",
        "13": "колышты",
        "14": "колвлӓштӹ",
        "15": "колыш",
        "16": "колвлӓш",
        "17": "колышкы",
        "18": "колвлӓшкӹ",
        "19": "колеш",
        "2": "колвлӓ",
        "20": "колвлӓэш",
        "3": "колым",
        "4": "колвлӓм",
        "5": "колын",
        "6": "колвлӓн",
        "7": "коллан",
        "8": "колвлӓге",
        "9": "колге"
      },
      "name": "mrj-decl-noun-table"
    }
  ],
  "lang": "Western Mari",
  "lang_code": "mrj",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Western Mari/ol",
        "Rhymes:Western Mari/ol/1 syllable",
        "Western Mari entries with incorrect language header",
        "Western Mari lemmas",
        "Western Mari nouns",
        "Western Mari terms derived from Proto-Mari",
        "Western Mari terms derived from Proto-Uralic",
        "Western Mari terms inherited from Proto-Mari",
        "Western Mari terms inherited from Proto-Uralic"
      ],
      "glosses": [
        "fish"
      ],
      "links": [
        [
          "fish",
          "fish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkol/"
    },
    {
      "rhymes": "-ol"
    }
  ],
  "word": "кол"
}

Download raw JSONL data for кол meaning in All languages combined (77.1kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'possession → case ↓'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'third-person singular/plural (анын/алардын)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'first-person plural (биздин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'second-person plural informal (силердин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'second-person plural formal (сиздердин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'possession → case ↓'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'third-person singular/plural (анын/алардын)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'first-person plural (биздин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'second-person plural informal (силердин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'second-person plural formal (сиздердин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'possession → case ↓'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'third-person singular/plural (анын/алардын)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'first-person plural (биздин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'second-person plural informal (силердин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'second-person plural formal (сиздердин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'possession → case ↓'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'third-person singular/plural (анын/алардын)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'first-person plural (биздин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'second-person plural informal (силердин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'second-person plural formal (сиздердин)'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Kyrgyz",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <div> not properly closed",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": "started on line 112, detected on line 112"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <div> not properly closed",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": "started on line 153, detected on line 153"
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '1ˢᵗ person sing.'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '2ʳᵈ person sing.'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '3ʳᵈ person sing.'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '1ˢᵗ person dual'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '2ʳᵈ person dual'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '3ʳᵈ person dual'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '2ʳᵈ person plural'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '3ʳᵈ person plural'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <div> not properly closed",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": "started on line 110, detected on line 110"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '1ˢᵗ person sing.'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '2ʳᵈ person sing.'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '3ʳᵈ person sing.'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '1ˢᵗ person dual'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '2ʳᵈ person dual'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '3ʳᵈ person dual'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '2ʳᵈ person plural'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '3ʳᵈ person plural'",
  "path": [
    "кол"
  ],
  "section": "Northern Mansi",
  "subsection": "noun",
  "title": "кол",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.